Якими правами володіють колекторські компанії в Україні?

Якими правами володіють колекторські компанії в Україні?

Якими правами володіють колекторські компанії в Україні?Кількість боргів у нашій країні неухильно зростає. І мова йде не тільки про заборгованість за банківськими кредитами, яка вже сягає десятків мільйонів гривень. До цієї суми потрібно додати борги за оплату комунальних послуг, розмір яких збільшується з кожним місяцем. Тому й не дивно, що стягнення боргів стало популярним видом бізнесу, і кількість колекторних компаній, що займаються скупкою чужих боргів і їх подальшим стягненням, стрімко зростає.

Така практика прийнята в усьому світі. Коли стягнення боргу стає занадто важким і витратним заходом, його продають спеціалізованим компаніям, які беруть на себе всі проблеми по роботі з боржником. Але при цьому в Україні все ще не існує закону, що регламентує діяльність таких фірм. Тому їхня взаємодія з боржниками не завжди вкладається в законодавчі норми, що дозволяє оскаржувати вимоги колекторів у судовому порядку.

Що робити з боржниками?

Законодавча влада неодноразово заявляла про свою рішучість навести порядок в сфері стягнення боргів, шляхом прийняття відповідних поправок до існуючих законів або ж повного оновлення нормативної бази. На жаль, цього ще не сталося, через що, за оцінкою аналітиків, не менше третини колекторських компаній працюють в тіні.

На думку Ростислава Кравця з адвокатської компанії «Кравець і партнери», нинішня ситуація в країні сприяє все більш неправомірним діям колекторів. Проведення реформ і переатестації не дозволяє правоохоронній системі в повній мірі протистояти незаконним діям колекторів, так що навряд чи варто сподіватися на втручання державних органів у відносини між боржником і колектором.

На даний час всі процедури, пов'язані зі стягненням боргів, регулюються Цивільним кодексом і нормами виконавчого провадження. Якщо суд виносить рішення на користь кредитора, з боржником повинна працювати виключно державна виконавча служба. Але на практиці цей порядок постійно порушується, адже підстави вимагати борги надані й приватним колекторським фірмам. Втім, проконтролювати правомірність їхніх дій вкрай важко.

Справа ускладнюється ще й тим, що колектори працюють за принципом екстериторіальності, тому, скажімо, виконавці зі Львова можуть стягувати майно в Запоріжжі, а колектори з Харкова можуть вимагати повернення боргу в жителя Тернополя. І якщо боржник захоче ознайомитися з матеріалами справи, йому доведеться їхати із Запоріжжя до Львова або з Тернополя до Харкова.

Для відкриття виконавчого провадження стягувач виплачує виконавцю 10% від суми боргу. Крім того, колектори можуть отримувати додаткову винагороду, якою стягувач стимулює їхню роботу.

За словами директора консалтингової компанії William-Іnvest Expert Віктора Медведя, майже 95% рішень суду про стягнення заборгованості залишається без належного виконання. Тому стягувачам вигідно матеріально зацікавити виконавців для отримання потрібного результату, що нерідко стає причиною занадто старанної роботи колекторів і призводить до зловживань повноваженнями.

Чи можна знайти управу на колекторів?

Українські суди вже давно перестали справлятися з позовами банків щодо прострочених кредитів. Мільярдні борги передаються в руки приватних компаній, які вилучають майно боржників без дотримання навіть мінімальної законності. Вилучене майно продається по заниженій вартості й часто просто переоформлюється на довірених осіб. Без всяких судових рішень, без будь-яких юридичних обґрунтувань будь-який боржник може бути виселеним із власного житла, а державні органи зроблять вигляд, що не помічають порушення законності. Це підриває довіру, яка й так похитнулася до державної влади, а наслідки можуть бути катастрофічними, адже громадяни отримають підстави захищати себе самостійно.

Ростислав Кравець нагадує, що стягненням заставного майна по кредиту може займатись тільки юридична особа, яка має відповідну ліцензію. Фізичні особи не мають абсолютно ніякого права займатись такою діяльністю. На жаль, звернення до правоохоронних органів зазвичай нічим не закінчуються, тому звернутись до суду — єдина можливість відстояти свої права. Судді нерідко приймають рішення на користь боржників, особливо в тих випадках, коли майно вилучалося явно протизаконними методами.

Але зовсім інша справа з боргами за комуналку. Якщо у споживача накопичилися борги й постачальник послуг звернеться до суду, буде застосовуватися наказне провадження (тобто без участі сторін), і майже напевне позивач отримає судове рішення про примусове стягнення заборгованості. Практика показує, що в судах намагаються якомога швидше вирішувати такі суперечки, не надто вдаючись у подробиці.

Така неуважність вже не раз призводила до того, що боржниками виявлялися люди, які давно змінили місце проживання. Після продажу квартири нові власники не оплачують комунальні послуги. Але у базі даних постачальника стоять старі дані, тому судове рішення виноситься на адресу колишніх господарів, які дізнаються про це тільки під час арешту їхнього майна. Довести свою непричетність до виникнення боргу можна, звернувшись до суду.

Схожу ситуацію можна спостерігати і з кредитними боргами. Наприклад, людина виплатила заборгованість по кредиту, але колекторська компанія не має права вносити зміни в базу даних, тому вона продовжує числитися боржником і залишається об'єктом для колекторських «наїздів».

Віктор Медвідь впевнений, що такі ситуації будуть тривати до тих пір, поки робота колекторів не отримає належної правової бази. Одним із методів врегулювання їхньої діяльності могло б стати ліцензування, як це сталося свого часу з охоронними фірмами. На даний момент колекторські компанії не несуть ні юридичної, ні фінансової відповідальності. Навіть ті їхні дії, які підпадають під статті Кримінального кодексу, часто залишаються без покарання.

Все, що можуть робити колектори — надсилати письмові нагадування про необхідність ліквідувати заборгованість. А ось приходити додому, дошкуляти боржникам телефонними дзвінками вони не мають права. Віктор Медвідь рекомендує в разі настирливих дзвінків блокувати номери, не підтримувати розмову з колекторами, не відповідати на їхні письмові звернення.

Екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко впевнений, що в нинішній ситуації, коли проблема боргів досягла загальнонаціональних масштабів, не варто очікувати на масові виселення та інші різкі заходи щодо стягнення заборгованостей, адже такі дії можуть привести до соціальних потрясінь та протестів.

Компанія «КЛТ КРЕДИТ» — найкращий онлайн-сервіс в Україні, який створив усі умови для задоволення фінансових потреб своїх клієнтів. Компанія забезпечує безпеку й надійність всіх угод, пропонує європейську якість обслуговування. Стань новим клієнтом «КЛТ КРЕДИТ» і отримай першу позику із 50-відсотковою знижкою!

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X