Як звільнитися (або звільнити) без порушень законодавства?

Як звільнитися (або звільнити) без порушень законодавства?

Для звільнення працівника може бути чимало причин. Наприклад, при скороченні штату, за своїм особистим бажанням, як наслідок численних порушень внутрішнього трудового розпорядку, а також за усним договором між сторонами. Таке звільнення припускає наявність домовленостей між роботодавцем і робітником, що стосуються, в тому числі, й термінів розірвання трудового договору. В даному випадку працівник не зобов'язаний відпрацьовувати передбачених законом 14 днів, протягом яких його заява може бути відкликана.

Звільнення без відпрацювання

Які ж причини дають можливість працівникові покинути колишнє місце роботи без відпрацювання двотижневого терміну? КЗпП передбачає цілий перелік обставин, кожна з яких дозволить Вам звільнитися в день написання заяви. У статті 38 вказані наступні причини:

  • зміна місця проживання або переведення чоловіка / дружини в іншу місцевість;
  • вступ на стаціонарне навчання;
  • погіршення здоров'я, пов'язане з екологічними умовами в даній місцевості;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною-інвалідом, дитиною до 14 років, інвалідом 1 групи або за хворим членом сім'ї;
  • настання пенсійного віку;
  • прийняття на нове місце роботи після конкурсного відбору.

Звичайно, працівник повинен документально підтвердити будь-яку із цих обставин, після чого у роботодавця не буде підстав відмовити у звільненні в зазначений працівником термін.

Звільнення під час випробувального терміну

У деяких випадках законодавство дозволяє приймати працівника з випробувальним терміном, який може тривати від 1 до 3 місяців. Зазначеного часу має вистачити, щоб роботодавець переконався у відповідності знань та умінь найманця його робочим обов'язкам. Якщо кваліфікація працівника не відповідає необхідним вимогам, його можуть звільнити до закінчення випробувального терміну, попередньо (не менше ніж за 3 дні) повідомивши його відповідним наказом. У наказі повинні бути викладені причини звільнення, на підставі яких працівник має право звернутися до комісії по трудовим суперечкам або написати заяву в суд. При звільненні від обов'язків такому працівникові повинні бути виплачені всі зароблені ним гроші, включаючи лікарняне чи невикористану відпустку.

Бувають випадки, коли працівник сам не хоче продовжувати трудовий договір після закінчення випробувального терміну. Тоді він повинен за два тижні попередити роботодавця, написавши відповідну заяву.

Звільнення по ініціативі роботодавця

У КЗпП є стаття 40, яка дозволяє роботодавцю звільнити несумлінного працівника. Формальна підстава для цього може бути тільки одна — невиконання співробітником зобов'язань, наведених в посадовій інструкції. Чи повинен роботодавець надавати докази поганої роботи? Тільки в разі, якщо працівник вирішить відстоювати свої права в суді. Звільнення може загрожувати і з інших причин, наприклад, через систематичні запізнення чи прогули.

Нерідко роботодавець просто хоче позбутися від конкретного працівника по причинах, які не мають відношення до його трудової діяльності. У цьому випадку працівникові створюються навмисно неприйнятні умови для виконання трудових обов'язків, які змушують його звільнитися за власним бажанням. Але тут все залежить від самого працівника — чи зможе він переламати ситуацію, чи вирішить все-таки змінити місце роботи.

Якщо ж мова йде про скорочення штатів, працівник повинен дізнатися про це за два місяці наперед й отримати можливість при наявності вакансій перейти на іншу посаду, що відповідає його кваліфікації.

Компенсація відпустки при звільненні

У розрахункову суму, належну працівникові при звільненні з колишнього місця роботи, повинна входити й грошова компенсація за невикористані дні відпустки, включаючи щорічний та додаткові види відпустки.

Розмір компенсації розраховується шляхом множення середньоденної зарплати на кількість невикористаних відпускних днів. Звичайно, ця норма закону може бути застосована тільки при отриманні «білої» заробітної плати. Якщо Ви отримували зарплату «в конверті», Вам залишається сподіватися лише на сумлінність роботодавця.

Скільки заплатять в центрі зайнятості?

Перш за все варто знати, з якого дня та протягом якого терміну звільнений працівник буде отримувати допомогу по безробіттю. Ці терміни залежать від причини звільнення та віку безробітного.

Так, при звільненні за згодою сторін допомога нараховується з 8-го дня після отримання статусу безробітного, при звільненні за власним бажанням — з 91-го. Тривалість отримання допомоги становить:

  • для осіб передпенсійного віку — 720 днів;
  • для випускників вузів — 180 днів;
  • для інших громадян — 360 днів.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю становить 1280 грн, максимальний — 6400 грн. Але при цьому повний розмір нарахованої допомоги безробітні отримують тільки перші 3 місяці, потім розмір виплат знижується до 80%, а ще через три місяці — до 70%.

На сайті компанії «КЛТ КРЕДИТ» представлено кращі пропозицію по кредитах. Довгі пошуки вигідних умов отримання позики більше не потрібні ― вся необхідна інформація зібрана на сервісі «КЛТ КРЕДИТ».

За матеріалами Finance.UA

 
До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Рейтинг 4.1/5
От 52 голосов
4.1
5
1
52
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X