В Україну повернулися раптові перевірки продовольчих товарів

В Україну повернулися раптові перевірки продовольчих товарів

В умовах розвиненого капіталізму сучасних країн альфою та омегою торгового бізнесу є відкритість і прозорість. Саме тому велика частина законодавчих актів країн першого світу націлена не стільки на контроль якості чи виробництва, як на захист споживача від можливих проблем через неякісну чи фальшиву продукцію.

Базова норма таких законів: за те, щоб продукт був безпечним і не приносив шкоди, в тому числі здоров'ю людини, відповідає компанія, яка цей продукт створює чи поставляє в магазини. А також, звісно, магазини, що пропонують його на продаж. Це автоматично формує необхідність в перевірці якості товару на всіх етапах.

За словами Оксани Новохатної, начальника відділу безпеки харчових продуктів Держспоживслужби, особливість нової статті закону, що визначає порядок здійснення моніторингу якості продуктових товарів в Україні, полягає в тому, що вона передбачає більш жорсткий режим контролю.

Зокрема, якщо раніше виробники й продавці могли розраховувати на те, що після чергової перевірки вони зможуть «відчувати себе вільготно» не менше двох років, тепер подібні акції, по-перше, стануть частішими, а, по-друге, будуть раптовими. Втім, заплановані відвідування перевіряючих органів ніхто не скасовує. Вони як і раніше залишаються одним із головних інструментів роботи з виробниками та продавцями харчів.

Параметри і умови

Всі ми знаємо, як трепетно та ревно ставляться люди старшого покоління до широковідомих горезвісних радянських ГОСТів. Ось, мовляв, раніше були продукти — не те, що зараз. Тому що тоді держава контролювала виробництво харчових продуктів.

Сучасний український законодавець вважає, що такі речі зайві, і пропонує виробникові самому подбати про те, щоб продукт був корисним і смачним. Як зазначає Марія Колесник, заступник директора компанії «ПроАгроГруп», хоч норми якості для товарів харчової промисловості і встановлені однаковими як для вітчизняних, так і для зарубіжних компаній, про рівень самої якості і тим, і іншим доведеться піклуватися самим.

Тобто існуюча планка буде відігравати роль своєрідного пропускного фільтра, через який будь-якому виробнику потрібно буде пройти, якщо він бажає нагодувати українців своєю продукцією. Перевіряючий, у свою чергу, буде звертати увагу на документи і сертифікати якості товару та відповідність останнього паперам.

Таким чином, гіпотетичний ГОСТ стає не тільки обов'язком підприємства з виробництва харчових продуктів, а й у деякому сенсі умовою його виживання. Оскільки, продавши співгромадянам неякісну їжу, тепер можна буде втратити право продавати взагалі.

Чи призведе це до змін?

Як стверджують самі виробники та експерти, нова норма хоч і повинна захищати права споживача та містить механізм, який справно працює у розвинених країнах, на даному етапі є сумніви у її ефективності в українських реаліях.

Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж, підкреслює, що передбачене за порушення закону покарання — штраф до 70 тис. грн — навряд чи може змусити переглянути свій підхід до бізнесу підприємство з мільйонними оборотами. З іншого боку, якщо подібних штрафів буде багато, можливо, необхідність платити їх виявиться занадто значною незручністю, і виробник змушений буде почати стежити за якістю продукту.

В цілому ж, як відзначають представники галузі, основним результатом при виявленні порушень в цьому випадку повинні стати репутаційні втрати підприємства. Але така ситуація стане можливою тоді, коли ціна товару для споживача стане менш значущим параметром, ніж його якість. Наразі наші співгромадяни надають перевагу дешевим продуктам, навіть якщо не впевнені в тому, що вони свіжі чи їхній склад відповідає заявленому на етикетці.

Механізм впливу

Ті, хто давно займається захистом прав споживачів, відзначають, що прийняття закону є першим кроком на довгому шляху до більш безпечного та усвідомленого споживання. Свого часу в більшості випадків, коли люди, котрі купили неякісний товар, зверталися зі скаргою в службу захисту прав споживачів, щоб довести факт порушення, потрібно було ледь не перетворитися в приватного детектива. Перед тим, як отримати доступ до доказів, потрібно було домогтися дозволу на дослідження потенційно зіпсованих продуктів у декількох інстанціях. Та й проведення експертизи коштує недешево, наприклад, вартість аналізу вершкового масла становить 2000 грн.

Допомогу у фінансовому відношенні можуть надати громадські організації, які зацікавлені в тому, щоб виробники та продавці посилили контроль якості та не мали можливості уникнути відповідальності.

Олексій Дорошенко каже, що нова норма передбачає спрощення всього ланцюжка. Тепер покупець не повинен сам ставати на захист своїх прав, — йому достатньо подати скаргу до відповідної організації, і інспектор вирішить всі питання з отриманням матеріалу для експертизи, візьме зразки, та в разі, якщо товар виявиться неякісним, випише магазину, складу чи компанії-виробнику штраф.

Чи означає це, що середньостатистичний споживач може спати спокійно, знаючи, що Держпродспоживслужба захистить його від неякісних харчів і допоможе виявити порушення, не вимагаючи від нього особистої участі та контролю? Не зовсім. Як зазначає Ростислав Кравець, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери», в законі немає норми, яка б зобов'язувала перевіряючого відреагувати на скаргу з боку споживача. Іноді письмового пояснення з боку компанії-виробника чи продавця виявляється достатньо для того, щоб зам'яти справу. А це означає, що поліпшення якості товарів і послуг, як і раніше, залишається в руках самих споживачів.

Якщо виникла неприємна фінансова ситуація, а поблизу немає підходящої організації, яка могла б допомогти з фінансовим розвантаженням, найкращим Вашим виходом стане мікрокредитування. Отримати необхідну суму на карту не складе жодної проблеми. Компанія «КЛТ КРЕДИТ» видає мікропозики громадянам України від 18 років під достатньо помірні відсотки і всього за 15 хвилин. Оформити заявку і підписати договір можна прямо на сайті компанії, в режимі он-лайн.

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X