В Україні підвищується кількість фрілансерів. У чому причина?

В Україні підвищується кількість фрілансерів. У чому причина?

Фріланс — одна з форм працевлаштування, яка на даний момент набирає все більше популярності у всіх країнах світу. Цей глобальний тренд не обійшов стороною й нашу країну.

Наприклад, українка Ірина Абрамович ось уже чотири роки не має офіційного місця роботи. Її трудова книжка припадає пилом вдома, а часу на відпочинок у жінки як і раніше немає. Все тому, що Ірина веде активну професійну діяльність фрілансера: розробляє рекламну та сувенірну продукцію, пише та редагує різні тексти і не тільки.

Спеціаліст задоволений багатогранністю й різноплановістю своєї роботи. Іноді вона співпрацює одночасно з декількома замовниками і стабільно заробляє досить хороші суми грошей. В Україні кількість таких прогресивних працівників, як Ірина, з кожним роком тільки зростає.

Рік тому британська аудиторська компанія (далі коротко — EY) простежила за основними тенденціями на ринку праці. У дослідженні брало участь безліч великих компаній з різних держав світу. Статистичні підрахунки допомогли виявити, що в цих компаніях кількість співробітників, що не входять до штатних, в останні кілька років почала помітно збільшуватися. Про це заявило 40% менеджерів, відповідальних за добір трудящих в опитуваних компаніях.

Що таке гігономіка, і чим вона загрожує українському ринкові праці?

Все частіше з вуст іноземних і вітчизняних експертів та аналітиків ринку праці можна почути таке слово як гігономіка. Цим терміном прийнято називати особливу модель сучасної економіки, яка передбачає спільне використання кадрів. Простими словами, це означає, що один працівник може перебувати на декількох посадах одночасно в абсолютно різних організаціях.

В останні роки гігономіка набирає нових обертів у всьому світі, підтвердженням чому служить постійно зростаюча кількість фрілансерів в рамках робочого колективу однієї компанії. Представники EY стверджують, що серед працівників американських компаній на початок другого півріччя 2016 року налічувалося 17% сумісників.

Експерти прогнозують, що вже через три роки практично кожен п'ятий громадянин працездатного віку перейде до лав вільних працівників, а кількість таких співробітників у більшості компаній збільшиться до тридцяти відсотків.

Не так давно позаштатники залучалися в компанії на короткі проміжки часу. Вони брали участь у виконанні невеликих проектів і покидали організацію в пошуках нового тимчасового роботодавця. Зараз же ця тенденція трохи змінилася, і фрілансери затримуються у одного роботодавця на роки. Однак така форма співпраці як і раніше вважається тимчасовою.

Незважаючи на те, що компанії активно користуються послугами вільних працівників, їхнє керівництво все ще не вибудувало чітку систему взаємодії з цією категорією підлеглих. Керуючі компаніями зізнаються, що не знають, хто повинен наймати позаштатних працівників та курирувати їх роботу.

Найчастіше фрілансери залучаються в різноманітні сервісні установи і IT-компанії. В рамках своєї професійної діяльності таким громадянам доводиться мати справу з корпоративними базами різних компаній та іншими закритими даними, які володіють певною комерційною цінністю. Тому фінансова безпека компанії може істотно постраждати, якщо позаштатникові здасться, що його працю оцінили не належним чином.

У зв'язку з цим роботодавці всіляко намагаються заохотити найманих працівників за їхній внесок у розвиток компанії. Саме тому вони підписують з фрілансерами тимчасові домовленості й угоди про нерозголошення. А також видають їм соцпакети, премії і не тільки.

Наскільки багато фрілансерів в Україні?

Наскільки багато неофіційно працевлаштованих знаходиться серед українських громадян? Назвати точні цифри складно, адже у нас в країні активно процвітає подвійна бухгалтерія, а прості працівники вважають за краще не розголошувати дані про джерела своїх заробітків. Приблизну інформацію вдається отримати з тих самих досліджень від EY і статистики сайтів для пошуку роботодавців.

Представники ЕУ проаналізували торішню діяльність більше двохсот українських компаній. Дослідження показали, що співвідношення штатних працівників, опитуваних організацією, та фрілансерів склало 90% та 10%. Чимало експертів вважають, що цей розрив з кожним роком ставатиме помітно меншим.

Цікавий факт: багато компаній зацікавлені в тому, щоб приймати на роботу якомога більше вільних, а не штатних працівників. Таким чином вони обходять безліч проблем, пов'язаних з офіційним оформленням співробітників.

Так, деякі IT-компанії дозволяють своєму персоналові самостійно вирішувати, в якому статусі вони хочуть перебувати, співпрацюючи з роботодавцем. Якщо громадянин надасть перевагу працевлаштуванню на постійній основі, нараховувати зарплату йому будуть в гривнях. Вирішить бути підрядником — отримає оклад в іноземних грошових одиницях. Про такі випадки розповідає Олена Бойченко, український представник EY.

В даний момент на популярному серед українців сайті Rabota.ua розміщується близько чотирьох тисяч вакансій конкретно для фрілансерів. Серед таких оголошень можна зустріти запрошення на такі посади, які раніше припускали виключно штатну форму працевлаштування (наприклад, посаду головного бухгалтера).

В Україні платять занадто мало, тому громадяни шукають кращі зарплати на фрілансі

Rabota.ua проводить власні опитування працездатних громадян і заявляє, що із них 60% українців пробували себе в ролі фрілансерів, 30% регулярно працюють на позаштатній посаді та 18% трудяться одночасно в ролі штатних і позаштатних працівників.

Підробіток на другій роботі — відмінна можливість удосконалювати свої професійні навички та придбати безліч нових знань та умінь в рамках своєї спеціалізації. Наприклад, веб-дизайнер може спробувати свої сили в створенні мультиплікації, а психолог — побувати в ролі керівника співдружності психологічної підтримки.

Аналітики трудового ринку помічають, що між основною посадою українця і його підробітком може не бути нічого спільного. Вітчизняні працівники найчастіше стають фрілансерами не для того, щоб удосконалювати себе як кваліфікованого працівника, а щоб поліпшити своє фінансове становище.

В Україні нікого не дивує той факт, що після трудового дня в лікарні доктор може відправитися на роботу в який-небудь колл-центр, а офісний клерк перетвориться в таксиста.

Вітчизняні роботодавці пропонують занадто низькі зарплати, які замість того, щоб підвищуватися, стають нижчими з кварталу в квартал. Вони вважають, що зарплатні ставки, сформовані за часів, коли долар коштував вісім гривень, і по сей день є досить високими. Таким чином, ніхто не збирається переглядати оклади в 7 000—11 000 гривень з метою їх збільшення. Але навіть якщо роботодавець в змозі адекватно оцінювати ситуацію, не факт, що у нього є можливість платити персоналу стільки грошей, скільки він сам би хотів.

Звільнення з місць працевлаштування в пошуках справедливості

Наслідок усього вищесказаного — невдоволення працівників обсягом своїх зарплат і безстрокові пошуки кращих вакансій. Як показує статистика, з усіх, хто заповнював анкету на сайті Rabota.ua, 64% є працевлаштованими, проте відкритими для нових, більш вигідних пропозицій.

З кожним днем збільшується кількість саме тих користувачів сайту, які розміщують свої анкети, переглядають пропозиції, проте не приймають ні одну з них. Така тенденція — чергове підтвердження того, що працевлаштовані люди шукають нову роботу з більш вигідними умовами праці, але не знаходять їх і залишаються на колишніх місцях.

Цікавий факт. Досвід різних країн світу показує: чим бідніше населення, тим вищий його рівень розуміння і злагоди з роботодавцем. В Україні цей принцип з невідомих причин не працює.

Деякі експерти вважають, що це пов'язано з почуттям несправедливості. У засобах масової інформації часто з'являються замітки про надзвичайні суми, які заробляють деякі вітчизняні компанії. Бізнесмени ставлять рекорди, а прості громадяни трудяться за копійки. Працівники бачать несправедливість, знають про процвітання своїх роботодавців і не збираються погоджуватися на мізерний оклад. Про яку лояльності в такому випадку може йти мова?

У Вас маленька зарплата і Вам не вистачає грошей на купівлю, лікування чи оплату комунальних рахунків? Позичте гроші до зарплати під рекордно низькі відсотки в МФО «КЛТ КРЕДИТ». Представлена організація видає позики в режимі онлайн на спрощених умовах співпраці. Гроші переводяться на карту позичальника через 15 хвилин після його звернення до компанії.

За матеріалами Finance.UA

Отримати гроші

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
0
5
1
0
Читайте також
29.03.2017
Вітчизняні виробники годують українців неліквідними товарами!
07.12.2016
Кредити на всі випадки життя
13.09.2017
Чи потрібен перерахунок зарплат? Новий закон уже поданий на розгляд
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X