Уряд хоче контролювати готівку простих українців

Уряд хоче контролювати готівку простих українців

Нещодавно держслужба, що відповідає за фінансовий моніторинг, звернулася до банківських організацій із проханням повідомляти щодо проведення громадянами операцій з готівкою. Установа бажає бути в курсі використання готівки в незаконних операціях та зрозуміти, чому в країні проводиться настільки велика кількість кеш-угод.

Сила в знанні

Нацбанк наприкінці літа відправив фінансовим організаціям повідомлення з двома анкетами. У першій анкеті порушувалось питання «про ризики обігу готівки», у другій — «про терористичні та сепаратистські ризики». У доданому до повідомлення документі НБУ повідомив, що розробкою анкет займалася служба фінмоніторингу, і отримані дані стануть матеріалом для ретельного вивчення.

Наприклад, служба моніторингу звернулася до банків з проханням передати їм інформацію про операції сумнівного характеру (і навіть спроби виконати їх) за останні три роки.

До того ж держслужбі цікаво знати, що думають самі банкіри про причини великої кількості операцій з готівкою, характер її застосування в незаконних схемах, та як часто підприємства без доходів беруть участь в сумнівних угодах. До «підозрілих» установ відносять різні організації благодійного чи релігійного характеру, партії та навіть дачні товариства. Весь список включає в себе п'ятнадцять пунктів.

«Початково для служби моніторингу представляють інтерес практичні навички в пошуках протиправних схем, а міркування професіоналів-учасників ринку — на другому місці», — розповідає керуючий підрозділом комплаєнс Банку Південний В. Гавлицький.

В анкетах держслужба моніторингу ретельно аналізує фінансові послуги, якими користуються співвітчизники. І цікавиться у банківських працівників частотою звернення українців до найпростіших банківських операцій (внесення грошей на карт-рахунок, на рахунок мобільного телефону, перекази родичам та ін.).

Також вона хоче знати, як та з якою метою українці використовують систему переказів. Службу моніторингу також цікавить, який тип платіжних систем найчастіше застосовується в протиправних цілях. Список включає в себе такі відомі системи, як Вебмані, Пейпал, МаніГрам, а також системи, які приймають готівку через ТСО, наприклад, 24Nonstop, City-Pay.

Карти будуть розкриті

Крім абстрактної статистики держслужба фінансового моніторингу прагне роздобути від банківських організацій наочні приклади протизаконних схем.

Експерти вважають, що дані опитування не принесуть користі, та припускають, що це черговий прийом Держслужби фінансового моніторингу та НБУ розпочати боротьбу з готівкою.

«Нацбанк України вже має всю інформацію від банківських організацій, і дане анкетування навряд чи дасть щось нове. Фінансовим організаціям пропонують проаналізувати таку гігантську кількість інформації, що банкам просто не вистачить рук для цієї роботи. І з великою впевненістю можна сказати, що банківські організації скористаються тією ж інформацією, яку вже відправляли регулюючому органу за певний період, та впишуть її в анкету. Ніяких нових даних не буде», — розповів один із банківських службовців, який попросив не вказувати його ім'я.

Він вважає, що дане анкетування може мати популістський характер або є підготовчою роботою до війни з кеш-операціями.

Встановити під контроль!

Експерти впевнені, що після проведення дослідницької роботи держслужбовці займуться розробкою заходів щодо посилення контролю над кеш-операціями. Разом з тим, експерти скаржаться, що відповідної реакції з боку служби фінмоніторингу немає, а існуючі вимоги здійснення контролю дуже туманні.

«Після дослідницької роботи повинен бути наданий звіт, оцінка та огляд. Адже на основі підсумку проведених досліджень повинні визначатись подальші дії служби моніторингу. Необхідний відгук на проведену роботу. Однак сьогодні цього всього немає», — розповідає В. Гавлицький.

Він зазначає, що на даний момент банківські організації змушені доповідати, а служба Держфінмоніторингу — вивчати величезну кількість операцій, які не є небезпечними та не мають відношення до легалізації незаконних коштів.

Необхідні більш чіткі критерії відбору операцій для обов'язкового моніторингу. Тоді аналітична робота буде проводитися тільки по тих кеш-операціях, які дійсно мають сумнівний характер.

«Багато що залежить від даних, які будуть відправлені в НБУ та Держфінмоніторинг. Є ймовірність, що за підсумками дослідження з'явиться ряд обмежувальних заходів. Наприклад, сюди можуть бути включені такі операції, як внесення грошей на карту чи перекази коштів», — пояснив банкір.

Конфіденційність залишиться

Однак дана інформація не зможе будь-яким способом скомпрометувати самих громадян. Оскільки держслужбі фінансового моніторингу не потрібні конкретні дані учасників операцій та їхні суми.

«Урядові службовці не зможуть використовувати дану інформацію по-іншому, окрім здійснення об'єднаного дослідження. Всі надані матеріали будуть знеособленими», — переконує В. Гавлицький.

До того ж немає ніяких мір покарання, якщо анкети не будуть заповненими. Хоча банкіри вважають, що велика частина банківських організацій все ж таки заповнить необхідні анкети.

«КЛТ КРЕДИТ» — сайт, на якому представлена вся необхідна інформація про фінанси. Зручний пошук, відомості про нові акції та програми лояльності, свіжі фінансові новини, аналітика і багато іншого можна знайти на нашому сайті.

За матеріалами ubr.ua

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X