Український поштовий оператор опинився в епіцентрі сумнівних подій

Український поштовий оператор опинився в епіцентрі сумнівних подій

В «Укрпошті» активно запроваджуються серйозні нововведення. Національний поштовий оператор вирішив створити велику мережу сучасних торгових терміналів. Для цього компанія вже підписала відповідну угоду про надання процесингових послуг з ПрАТ «УкрКарт». Документ буде дійсним протягом п'яти років. Угода обійдеться поштовому оператору в 214,53 мільйонів гривень. Саме ця ціна була заявлена «УкрКарт» під час тендеру в електронній системі закупівель ProZoro.

Державна поштова компанія планувала витратити на закупівлю послуг фінансових консультацій та обробку транзакцій близько 430 мільйонів гривень. На перший погляд можна сміливо стверджувати: завершений тендер більш ніж успішний. Український оператор отримав одну з найнижчих цін на еквайринг по країні. Але в цій справі є свої «підводні камені».

Ігор Смілянський, в. о. гендиректора «Укрпошти», повідомляє: після тендера послідує ще більш значний крок - масова закупівля POS-терміналів (5 тисяч примірників) і налагодження зв'язків із платіжними системами. На даний момент в організації не називають точної суми, яка потрібна на закупівлю обладнання. «Ощадбанк» самостійно здійснив нескладні підрахунки та виявив, що середня вартість п'яти тисяч терміналів становитиме сорок мільйонів гривень. Але не можна забувати, що підсумкові цифри безпосередньо залежать від самого виробника обладнання, технічних особливостей терміналів і не тільки.

Хто брав участь у «змаганні» та кому дістався лавровий вінок?

Вищеописаним тендером, окрім переможця, зацікавились відразу три компанії:

  • «Український процесинговий центр»;
  • «ПУМБ»;
  • «ТАС Лінк».

Останні дві організації не допустили до участі в тендері. Причина — кандидати подали недостатньо повний пакет документів.

У Першому Українському Міжнародному Банку заявили, що співпраця з поштовим оператором була б дуже доречною, адже організація на даний момент активно розвиває процесинговий бізнес. Але зіставити свої сили й пропозиції із іншими учасниками тендеру банк не зміг. Як пояснюють в ПУМБ, однією з головних умов тендеру було визначення учасників як небанківських установ.

В «Укрпошті» таку умову пояснюють бажанням організувати «незалежний процесинг». А оскільки Ігор Смілянський не так давно брав активну участь в житті ПУМБу, говорити про легітимність співпраці «Укрпошти» з цим банком не доводиться. До того ж в біографії цієї фінустанови є безліч досить цікавих моментів. Наприклад, поглинання ПУМБом «Донгорбанку», або злиття із банком «Ренесанс Капітал» (з допомогою Смілянського).

Кандидатура «ТАС Лінк» була відхилена через два документи, надані компанією на англійській мові. Організація з невідомих причин полінувалась перевести зміст паперів на державну мову. Документи були вкрай важливими, адже саме вони підтверджували відповідність компанії певним стандартам безпеки даних індустрії платіжних карт. По факту «ТАС Лінк» надала документи, а про гідну репутацію компанії може довідатись практично будь-хто — досить скористатися, наприклад, даними реєстру платіжної системи Visa.

У зв'язку з цим дискваліфікована компанія висловлює справжнє обурення. В організації вважають, що виключення з тендеру «ТАС ЛІНК» — це в першу чергу обмеження прав самої «Укрпошти». Адже таким чином звужується коло пропозицій, а це фінансово невигідно поштовому оператору. У «ТАС Лінк» заявляють, що дискваліфікація тільки через неперекладені документи, які були подані з повним пакетом необхідних паперів — явна несправедливість.

До того ж в країні діє окремий закон, який визначає в сфері інформатики відразу три основних мови, серед яких є все та ж англійська.

Дискваліфікована організація першою відправила запит на співпрацю з поштовим оператором. Компанія пропонувала підписати угоду за 220 мільйонів гривень. «ТАС Лінк» не згодна з діями «Укрпошти», і тому вирішила подати відповідну скаргу в Антимонопольний комітет. Заяву одразу ж відхилили, адже організація не спромоглася оплатити процес оскарження. Саме ця причина і вказана в офіційному рішенні АМКУ. Варто відзначити, що ціна питання складала всього п'ять тисяч гривень.

Учасник тендеру спростовує вищесказане, стверджуючи, що оплачував оспорювання, але у відповідних органах чомусь вирішили, що платіжка не була прикладена до заявки. Довести зворотнє неможливо. Звісно, простежити недавні події по логах можна, але для ІТ-систем пригніченої організації вони недоступні.

В результаті для участі в тендері залишалося всього дві компанії. Швидше за все, переможець був визначений за критерієм вартості його послуг, адже в «Українському процесинговому центрі» прайс виявився явно завищеним (353,3 млн грн.).

«Укрпошта» ризикує залишитися в програші

Результати тендеру явно не припали до душі експертам. Всьому виною сумнівна репутація переможця. Компанія дійсно надала найдешевші умови співпраці. Але конкретні кримінальні справи, що є в історії «УкрКарт», підривають репутацію організації.

Артем Шевальов, представник ПриватБанку, нагадує, що вищезгадана компанія протягом декількох років є однією з фігурантів деяких розслідувань кримінального характеру. На його думку, в «УкрКарт» не все гладко. Інакше навіщо певним органам обшукувати житло керівника компанії? Ця ж особа знаходиться під підозрою в неправомірному використанні службового становища.

Є здогадки, що голова правління міг із власної вигоди перерахувати «Укртранс-Груп ЛТД» кругленьку суму в 4,2 мільйона грн нібито на розробку програмного забезпечення. У суді зазначили: керуючий «УкрКарт» від самого початку знав, що компаньйон не збирається виконувати домовленість про постачання ПЗ. Дії глави розцінюються законом як навмисне присвоєння та необґрунтована витрата службових грошей. Згадана справа перебуває на стадії розслідування.

Що вже говорити про обшуки квартири «головнокомандувача» «УкрКарт», якщо не так давно це майно й зовсім було заарештовано.

Олександр Пранов, голова правління компанії, в свій захист заявив, що не має стосунку до вищезазначених кримінальних справ. Йому просто довелося прийняти не найкращий стан справ організації після її колишніх директорів. Спочатку Пранов змінив на командуючому посту Олега Бойка. Після цього Олександр покинув компанію і нею став керувати Михайло Калашник, а пізніше — Сергій Нехомяж.

Смілянський (з «Укрпошти») додав, що переможці тендеру надали всі необхідні документи МВС. А компромат чи кримінальні справи, за словами чоловіка, в Україні є «на кожного». Нерозумно відмовляти в допуску до тендеру через різні необґрунтовані звинувачення та провокаційні заяви в засобах масової інформації. Більш того, «УкрКарт» веде активну співпрацю відразу з шістнадцятьма банками.

В цей же час виникає безліч сумнівів з приводу якості послуг згаданої компанії. Особливо якщо розглядати подробиці її співпраці з «Укргазбанком». Варто відразу розвіяти невірні судження багатьох українців: «Укргазбанк» ніколи не був власником «УкрКарт», а був лише її клієнтом та партнерським розрахунковим банком.

Зараз же банк змушений відмовитися від послуг компанії, адже вона починає масштабний проект з «Укрпоштою». У зв'язку з цим «Укргазбанк» самостійно створив новий процесинг, який обійшовся йому дуже дорого. Представники банку називають «темні» сторони «УкрКарт», звинувачуючи компанію в непрозорості умов співпраці, фігуруванні в судових позовах, застарілому ПО, наводять претензії від держбанку та не тільки.

Чому ж реформатори не відмовляються від співпраці з настільки провокаційною компанією та виділяють величезні грошові суми на реалізацію спільного проекту? Відповідь більш ніж проста: банальна економія. Та й в Prozorro в більшості випадків перемагає та компанія, яка заявила найнижчу ціну. На цей рахунок вже зібрано чимало скарг з боку різних компаній. Занадто дешева страховка часто означає, що страхову виплату можуть і зовсім не надати.

Макс Нефьодов, перший заступник голови МЕРТ, вважає, що система закупівель не повинна та фізично не може займатись комплаєнсом, це справа правоохоронних та регулюючих органів. Для неї компанія, яка допущена до тендеру, є рівноправною по відношенню до інших учасників.

Смілянський підкреслює, що бере на себе будь-які ризики угоди, які можуть виникнути в майбутньому. Власники «УкрКарт» протягом декількох років беруть участь в серйозній суперечці. Але навіть цей факт не є вагомою підставою для відмови від співпраці з компанією. Головне, за словами Ігоря Смілянського, — діяти відповідно до закону про закупівлі.

Існує можливість дострокового розірвання «Укрпоштою» договору з переможцем тендера. Причиною цього може послужити стрімке підвищення тарифів. Більш того, поштовий оператор стверджує, що саме завищені комісійні збори з боку банків змусили його замислитись над створенням власної мережі торгових терміналів.

Не виключений варіант, що «УкрКарт» встановить процесинг, і в момент наступного перегляду розцінок поспішить встановити надмірно високі ставки. Розривати договір достроково невигідно для «Укрпошти». До того ж міняти процесинг вкрай складно та рутинно — в таких випадках необхідна повна перестановка бізнесу.

Що кажуть у мінфіні?

Вітчизняне Міністерство фінансів не береться осуджувати переможця тендера. Але держорган сумнівається в доцільності угоди. Перший заступник голови мінфіну Оксана Маркарова не підтримує створення п'ятого банківського інституту. Адже стратегія розвитку української держави, навпаки, передбачає їх скорочення.

На думку Маркарової, дана ситуація абсурдна та прирівнюється до розвитку подій, при якому українські банки вирішили б самостійно доставляти пошту, щоб не переплачувати за послуги «Укрпошти».

Мікрофінансова організація «КЛТ КРЕДИТ» діє легально й прозоро. Всі умови співпраці детально розписані на нашому сайті. Виключені приховані комісії та платежі. Миттєві позики видаються різним категоріям населення. Оформлення угоди — тільки через Інтернет!

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
0
5
1
0
Читайте також
17.11.2016
Миникредит. Міні кредитування - особливості, переваги, процедура оформлення
30.03.2017
Блокада Донбасу призведе до недостач в українському держбюджеті
27.02.2018
Великі мегаполіси починають відмовлятися від автотранспорту
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X