Причини введення нового принципу реєстрації SIM-карт в Україні

Причини введення нового принципу реєстрації SIM-карт в Україні

Причини введення нового принципу реєстрації SIM-карт в УкраїніДержслужба України, в спектр обов'язків якої входить контроль спец. зв'язку та захист інформаційних даних, щільно зайнялася новим законопроектом. За його умовами, кожен абонент мобільного зв'язку обов'язково повинен проходити реєстрацію. Тобто, якщо Ви бажаєте обзавестися новою SIM-карткою, готуйтесь пред'явити паспорт на відповідну вимогу.

Крім цього, телекомунікаційні компанії будуть займатися збором персональних даних, і жоден з користувачів не зможе потрапити під виключення. Таким чином, навіть діючі користувачі послуг мобільних операторів будуть зобов'язані проходити реєстрацію. Держспецзв'язок пояснює прийняття цих заходів необхідністю протистояння кібернетичним загрозам, які особливо загострились в декілька останніх років.

Державна служба обіцяє, що подібні нововведення нададуть вагому допомогу в протистоянні з онлайн-шахраями, а також з глобальними вірусами на зразок Petya. Більш того, буде надана ефективніша протидія організаторам так званого «Синього кита». Це ж нововведення передбачає нові методи боротьби з незаконно ввезеними в країну смартфонами й таблетами. За допомогою нових законопроектів відомство хоче компенсувати багатомільярдні збитки державного бюджету. Втім, в торгових мережах проявляють впевненість в абсолютно неправильному напрямку руху чиновників.

Позиція представників Держспецзв'язку

Нещодавно в засобах масової інформації виникали публікації про масові продзвони громадян з боку зловмисників, які, представляючись працівниками банківських установ, отримували бажані дані за платіжними картками і викрадали звідти гроші простих людей.

Представник Держспецзв'язку С. Прокопець переконаний, що повна анонімність відкриває перед шахраями можливість для вчинення злочинів з використанням різних мобільних номерів. У той же час, обов'язкове реєстрування всіх абонентів дозволить спростити роботу правоохоронних органів, зокрема, в напрямку «дитячих» злочинів.

«Наприклад, діти виявляються мимоволі втягнутими в такі угруповання, як «Синій Кит». За рахунок реєстрації абонентів батьки отримають всю необхідну інформацію про контакти їхніх дітей зі сторонніми людьми», — зазначає Сергій.

Національна комісія ще 8-го серпня дала своє схвалення для цього законопроекту, коли було проведене чергове засідання. Буде введений певний перехідний період (6 місяців), протягом якого всі «знеособлені» користувачі стільникового зв'язку зможуть надати операторам свої особисті дані. Поки що принцип проведення реєстрації знаходиться на стадії обговорення.

«Потрібно створити зручні умови і для абонентів, і для операторів. Однак деякі оператори не погоджуються з впровадженням шестимісячного перехідного періоду, наполягаючи на його розтяганні до двох років. Необхідно знайти баланс», — підкреслює радник глави державної служби спеціального зв'язку.

Обурення операторів. Зарубіжний досвід

Стільникові оператори не погоджуються з новими умовами. Вони вимагають не тільки продовження термінів, але й проведення роз'яснювальних державних заходів. Крім того, оператори обурюються з приводу необхідності додаткових фінансових розтрат. Точних цифр поки що немає.

У свою чергу, організація Vodafone Ukraine наводить точні дані: близько 19 000 000 осіб з 20 900 000 (кількість всіх активних абонентів) обслуговуються на безконтрактній основі, так би мовити, «знеособлено».

«Щоб система електронного реєстрування повноцінно запрацювала, може знадобитися близько року. А з урахуванням того, що потрібна реєстрація й діючих абонентів, цей термін повинен бути продовжений принаймні ще на один рік», — слова прес-секретаря Vodafone Ukraine В. Павловської.

Як приклад вона навела Казахстан, де занадто маленький перехідний термін реалізації аналогічного законопроекту призвів до глобальної проблеми — приблизно десять відсотків всіх абонентів втратили зв'язок. В Україні може виникнути та сама неприємність. На противагу Вікторія привела й інші факти: у багатьох державах Європи (Угорщина, Італія, Іспанія, ...) подібний тип ідентифікації мобільних користувачів обов'язковий, звичний та масово схвалений.

Ризики від впровадження реєстрації

За словами В. Стиран, фахівця в області кібернетичної безпеки, стеження й затримання шахраїв можливе навіть без прив'язки стартового пакета до особистої інформації про його власника. Але це вимагає виконання цілого ряду дій.

Ідентифікація зловмисників можлива за рахунок телефонного номера та банківського рахунку, куди були відправлені «шахрайські» грошові кошти. Зрозуміло, особливого розуму не треба, щоб оформляти банківські карти на фальшиві документи. Але що може перешкодити злочинцям оформляти на несправжні посвідчення особи нові стартові пакети?

Експерт переконаний, що новий законопроект ставить під питання приватність. Стиран побоюється, що оператори отримають таку інформацію про користувачів, яка дозволить їм без особливих зусиль відстежувати своїх абонентів.

«Варто тільки уявити собі ситуацію, при якій мобільні оператори володіють даними паспорта + білінгом (витрати на послуги мобільного зв'язку) всіх своїх користувачів», — каже Володимир.

Окрім цього, оператор мобільного зв'язку має ресурси для відстеження геолокації — місця знаходження абонентів. Дана база може бути піддана хакерським атакам, що дуже ймовірно, враховуючи недосконалість кібербезпеки в Україні.

Ідентифікаційна база також може бути використана конкретними співробітниками мобільних організацій. Не виключений продаж інформації, її використання в злочинних цілях. «Чому через шахрайські хитрощі повинні страждати законослухняні громадяни?», — скаржиться Стиран.

Також фахівець відзначив, що в багатьох розвинених державах світу, включаючи Нідерланди, Швейцарію, Швецію, SIM-карти використовуються без обов'язкового реєстрування абонентів.

Коди IMEI та контрабандні мобільні телефони

Українська інформаційно-технологічна асоціація АПІТУ стверджує, що близько сорока відсотків від усіх іноземних мобільних девайсів поставлені в нашу країну нелегально.

«Найсумніша ситуація — з Еппл Айфон. У попередньому році приблизно 90% від усіх поставлених iPhone в Україні були ввезені нелегально. Офіційно імпортована продукція становить не більше сорока відсотків від загального обсягу продажів», — повідомляє Асоціація.

Організація наводить конкретні цифри щорічних державних збитків через контрабанду телефонів і планшетів — щонайменше 1 600 000 000 гривень. Для зниження рівня злочинності в даній сфері Держспецзв'язок пропонує обов'язково реєструвати унікальні ідентифікатори IMEI. Це серійний номер, який прив'язаний до конкретного пристрою та складається з 15 цифр.

Код IMEI дозволяє відстежувати будь-який пристрій та блокувати його в разі крадіжки. Втім, ця опція не блокує можливість використання апарату в інших мережах мобільного зв'язку. Повернення бази ідентифікаторів IMEI також передбачене в новому законопроекті Держспецзв'язку. Нагадаємо, до 2014-го року імпортери були зобов'язані прописувати всі коди ввезених пристроїв в базу даних.

Якщо цього не відбувалося, мобільники опинялися в «сірому» списку, а їх реалізація могла переслідуватися. Влада навіть погрожувала відключенням придбаних «сірих» телефонів. Але трохи пізніше були прийняті поправки в законі, які анулювали обов'язкове реєстрування IMEI. Рішення було аргументовано невиправданим розширенням повноважень Національної комісії щодо контролю зв'язку за рахунок ідентифікаторів пристроїв.

Ініціатор скасування IMEI — депутат партії «УДАР» — зазначив, що в процесі Революції така база даних неправомірно використовувалася для контролювання мобільних апаратів на Майдані.

Ті імпортери, для яких важливим є збереження власної репутації, продовжують вносити IMEI в базу. Держспецзв'язок впевнений, що така практика робить правила більш прозорими, а умови — однаковими для всіх учасників ринку. У той же час, торговельні мережі проти цього, посилаючись на відсутність фіскальних чеків при продажу телефонів у багатьох українських магазинах.

Цікаво, що влада не чинить протидії прямим порушникам, а використовує низькоефективні й заплутані методи. «Повернення IMEI-реєстрів — це всього лише засіб тиску на тих, хто й так працює по-чесному. Даний інструмент — неефективний. Напевно, багато хто ще не забув, наскільки завуальовану та заплутану тарифікацію заповнення реєстру доводилось використовувати раніше», — слова одного з керівників групи компаній «Алло».

Інші експерти також проявляють невпевненість у зменшенні обсягів нелегальних поставок телефонів за допомогою повернення до IMEI.

«Щоб внести «сірий» девайс у базу, будь-який бажаючий міг заплатити 50 гривень та перетворити контрафакт в абсолютно легальний пристрій», — каже С. Мітяєв, блогер, який спеціалізується на електронній техніці.

За словами Сергія, перше, що потрібно зробити — закрити всі «прогалини», якими активно користуються контрабандисти. Він також передбачає появу низки типових питань після впровадження обов'язкового обліку IMEI:

«Уявімо, що іноземець відвідує Україну в робочих цілях. Користуючись корпоративним пакетом, що оплачується десь у Великобританії, яким чином ця людина повинна реєструватись?».

Відмінні риси "сірого" телефону

Використовуючи «сірий» телефон, користувач може зіткнутися з цілою низкою неприємностей. Наприклад, ремонт по гарантії в такому випадку неможливий. Зустрічаються випадки некоректної роботи ОС. Суть в тому, що привезені нелегально в нашу країну телефони та планшети могли призначатися для іншої держави. Саме тому селлери змушені перепрошивати такі пристрої та встановлювати нову ОС. Ці маніпуляції проводяться з тією метою, щоб покупець не мав до продавця ніяких зайвих питань.

У роботі таких «незаводських» операційних систем часто зустрічаються неполадки. Але можливий і інший сценарій — іноді ця система більш продуктивна й функціональна, ніж оригінальна.

Проблема може бути глобальнішою, якщо проводилася прошивка «заліза», тобто прошивка процесора, Bluetooth, або, наприклад, GPS. Пристрій був розрахований на іншу країну? Цілком ймовірно, що неповноцінно буде працювати Інтернет. Відмінності в частоті в Україні й Китаї також можуть вплинути на якість зв'язку.

С. Мітяєв проявляє впевненість, що сертифіковані пристрої на всі сто відсотків адаптовані під український ринок. Визначити відмінності між «сірим» телефоном та офіційно ввезеним зможе навіть пересічний користувач, як то кажуть, неозброєним поглядом.

Перше, що виділяє контрабандні товари від офіційно ввезених — ціна. За словами Мітяєва, певна модель телефону буде мати практично одну й ту ж ціну в різних офіційних магазинах. Для отримання переваги перед конкурентами продавець може запропонувати подарунок або акцію, але не стане вкрай знижувати вартість, рекомендовану з боку виробника. А ось реалізатори контрабандної продукції часто пропонують нижчу ціну, з різницею приблизно в двадцять відсотків.

«Офіційний» телефон має голограму UCRF. Втім, за припущеннями Мітяєва, даний коробковий стікер у теорії теж може бути підробленим.

Мікрофінансова організація «КЛТ КРЕДИТ», в свою чергу, проінформує Вас про ті чи інші акції, виділить переваги умов кредиту, підкаже, як найвигідніше оформляти угоду. Відвідувати сторінки «КЛТ КРЕДИТ» — значить завжди бути поінформованим!

За матеріалами Finance.UA

 
До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Рейтинг 4.1/5
От 52 голосов
4.1
5
1
52
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X