Повернення боргу без розписки: як забрати свої гроші у боржника законним шляхом?

Повернення боргу без розписки: як забрати свої гроші у боржника законним шляхом?

Гроші під відсотки дають не тільки банки й мікрофінансові організації, але й приватні особи. Часом, і нам приходиться виступати в ролі кредитора, якщо доводиться допомагати знайомим або родичам. Але завжди є ризик, що нашою довірою й добротою можуть зловжити й попросту не повернути гроші. Коли мова йде про велику суму, повернення боргу без розписки стає вашою основною проблемою. Як змусити недбайливого позичальника повернути вам гроші? 

У чому проблема позички під « слово честі»? 

Відповідь хоч і очевидна, але не завжди точно зрозумілий – це відсутність матеріальних доказів факту позичання коштів. Те, що хтось комусь дав гроші, повинне фіксуватися в розписці, а краще – у договорі позики. Але найчастіше, особливо при висновку угод з родичами або близькими друзями, цю просту «формальність» воліють опустити.

Причин тому безліч, у тому числі банальні докори позичальника в тому, що йому не довіряють, а «ми все-таки родина» та інші. Звичайно, така позиція не означає, що боржник точно нічого не поверне, але момент дисципліни й відповідального відношення до чужих коштів все-таки знімає.

 Як підсумок – хтось взяв велику суму, строки всі вже вийшли, а повертати призначене вам не квапляться. От і виникає питання, як повернути борг без розписки, і при цьому не позбутися спокою на кілька місяців вперед. Попередимо, що шлях цей не швидкий, але шанси на успіх досить великі. 

Мирний шлях і початок збору доказів 

Спробуйте ще раз спробувати мирно домовитися. При цьому підготуйтеся паралельно збирати необхідні матеріали, якщо домовитися не вийде:

  • Записуйте свої особисті й телефонні бесіди. Намагайтеся говорити стримано й твердо, обов'язково називайте боржника по імені, згадуйте прізвище, озвучуйте точну суму та строки. Побудуйте бесіду так, щоб з неї ясно випливало, скільки, хто й коли зайняв, на який строк;
  • Роздруковуйте переписку в повідомленнях, соцмережах або месенджерах. Сценарій повинен бути побудований по тому ж принципу, що й в особистій бесіді;
  • Спробуйте переконати близьке оточення позичальника вплинути на нього. Такий спосіб іноді діє не гірше суду. Однак не дозволяйте собі образ, погроз і інших необережних кроків, які можуть бути використані не у вашу користь;
  • Повідомите про свої наміри звернутися до суду або правоохоронні органі.

Навіть якщо прохання й угоди не дадуть результату, у вас залишиться важка база доказів, з якої можна йти до суду. 

Офіційне попередження й подача позову 

Цей крок – ще одна відповідь на запитання « як забрати борг, якщо немає розписки». Складіть офіційний лист, у якому обов'язково слід вказати всі деталі, прізвище, ім'я та по батькові боржника, суму й строк позики. Повідомте про намір звернутися до суду або поліцію, щоб стягнути борг, повідомите про наявність записів бесід і переписки. Там же сформулюйте пропозицію вирішити питання без розгляду, щоб уникнути втрати часу й коштів на витрати.

Після такого листа нерідко неплатник міняє свою позицію й схиляється до вирішення питання без позову. Але й без очікуваного результату, у вас буде на руках доказ, що ви повідомили відповідача про свої наміри. Також після цього можуть піти нові телефонні або особисті бесіди, які теж варто документувати. 

Подаємо заяву в поліцію 

Оскільки людина скористалася вашою довірою й взяв у вас гроші в борг без розписки, ви можете подати заяву про шахрайство в правоохоронні органі. У самому документі обов'язково максимально точно опишіть деталі й обставини передачі коштів, якщо є – вкажіть свідків угоди. Також обов'язково прикладіть копії бесід, переписок і опишіть їх у тексті.

 Не варто розраховувати, що неплатника привернуть по кримінальній статті, але заходи, які проводяться для встановлення складу злочину припускають допит обвинувачуваного. Сам візит у поліцію вже діє досить вражаюче й може спонукати повернути взяту позику без розписки. Але навіть якщо цього й не відбудеться, ви маєте право одержати матеріали по цьому слідству, включаючи довідку про відмову в порушенні справи й протоколи допиту, де відповідач, скоріше всього, визнає факт передачі грошей. Тепер залишився останній крок – подача позову. 

Звертаємося до суду

У судовій практиці такі справи вважаються в основному виграшними. До складання позову за стягненням боргу з фізичної особи слід підійти гранично скрупульозно. В тексті повинне бути наступне:

  • Опис обставин угоди: хто й кому позичив;
  • Предмет спору - сума, строки, відсотки. Якщо ви вже довго не можете одержати назад позику, має сенс говорити про компенсацію втрат на інфляції (особливо якщо займали не під відсотки);
  • Опис прикладених матеріалів – запису, роздруківки переписки, матеріали з поліції і т.д.;
  • Також до позову потрібно прикріпити чек (квитанцію) про сплату держмита;
  • Ви можете відразу вказати, що всі видатки в справі слід стягнути з відповідача, щоб компенсувати судові витрати.

Справа може вирішитися як за одне засідання, так і за кілька – це залежить від повноти доказової бази й позиції відповідача. Після стверджувального вердикту, якщо вирок не буде оскаржений, справу передають у виконавчу службу й пристави займуться супроводженням виконання рішення суду.

 Зрозуміло, щоб не задавати собі потім питання «що робити, якщо не віддають борг без розписки?», не варто бояться відстоювати свої права ще до передачі грошей. Але навіть якщо ситуація склалася саме так, ви повинні розуміти, що ви маєте право захищати свої інтереси в суді. Не варто побоюватися зіпсувати дружбу, адже якщо людина так ставиться до ваших грошей, то може не такий він і друг, щоб їм настільки дорожити.

Електронний сервіс KLT CREDIT дозволяє швидко й легко вирішити питання із грошима. Йому довіряють тисячі українців, одержуючи своєчасні позички на комфортних умовах. Від подачі заявки до перекладу готівки може пройти не більш 20 хвилин.

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Рейтинг 3.6/5
От 134 голосов
3.6
5
1
134
Читайте також
09.10.2017
Новий рівень підтримки середнього класу в Україні: відновлюємо втрачене
25.07.2017
Масова активізація роботодавців в питанні поліпшення умов офісним робочим
02.01.2018
Зі Львова з любов'ю: у Верховній Раді рішуче беруться за сміття
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X