Полювання за неоформленими працівниками набирає нових обертів

Полювання за неоформленими працівниками набирає нових обертів

Полювання за неоформленими працівниками набирає нових обертівЗ введенням нового тарифу мінімальної заробітної плати в Україні на роботодавців «посипалися» найрізноманітніші перевірки, через що співробітників Державної служби праці вони стали побоюватися більше, аніж податкових служб. І це недарма, адже всього за пару місяців поточного року цією службою була виписана рекордна кількість різних штрафів. Наприклад, власник магазину зобов'язаний виплатити 88 000 гривень за двох неоформлених працівників, а інший підприємець отримав штраф в розмірі 320 000 гривень за перешкоджання проведенню перевірок, до яких він зобов'язаний допускати представників Держслужби праці.

І це далеко не єдині подібні приклади, адже кількість перевірок, і, відповідно, штрафів, тільки збільшується, хоча не для всіх компаній це закінчується плачевно. Так, керуючий ЮФ «Можаєв і партнери» знайшов спільну мову з інспекторами, які задають питання про зарплати нижче мінімального рівня. Адвокат компанії відповів, що специфіка їх фірми не передбачає повної зайнятості працівників, і це задовольнило інспекторів.

Нічні і «замовні» візити інспекторів стали звичайною справою

Однак негативних вражень і наслідків від перевірок значно більше, аніж позитивних. Стали звичайною справою досить дивні візити інспекторів у позаробочий час. З цього приводу навіть було створено обговорення в деяких профільних організаціях, таких як Федерація роботодавців України. У таких бесідах беруть участь представники КМ, ВР і бізнесу.

На одному із зібрань керуючий партнер АО «Suprema Lex» В. Мороз розповів про те, як один з будівельних майданчиків компанії інспектор відвідав в нічний час. Охоронець не впустив його на об'єкт, через що перевіряючий виписав компанії штраф на 320 000 гривень за створення перешкод перевірці Держслужби праці. Згодом управляючі компанії довго розбиралися в справі і в підсумку штраф анулювали. Але сам факт того, що сталося, безумовно, залишив негативний відбиток.

Також була зафіксована спроба рейдерського захоплення фірми при безпосередній участі перевіряючих. Інспектор після пред'явлення своїх документів і державних бланків служби праці зробив спробу забрати всю документацію компанії і віддати її одному з радників. У разі відмови у видачі документів держслужбовець погрожував виписати величезні штрафи. Як з'ясувалося, він працював за змовою з призвідником. Поки офіційні представники оформляли всі папери і доводили безпідставність звинувачень, робота компанії була зупинена.

Наскільки всесильні інспектори?

Нагадаємо, що посилення положення Державної служби праці відбулося після введення нового розміру мінімальної заробітної плати. На думку Кабміну, підвищення «мінімалки» має вивести «тіньовий» бізнес в правове русло і «обілити» одержувану заробітну плату. А щоб контролювати чесність роботодавців, необхідно постійно відстежувати кількість оформлених робітників на підприємствах. Саме для цього були повернуті перевірки фірм місцевими органами самоврядування. Але при цьому Кабінет Міністрів встановив Порядок дій, за якими повинні проводитися перевірки. Нові правила такі:

- При нестачі персоналу Держслужба праці може залучати до перевірок працівників місцевих органів влади, а також силові органи: СБУ, поліцію, податкову або митну службу. Однак такі призначені помічники не мають права виписувати штрафи. Їм може довірятися виключно перевірка фірм на відповідність встановленим правилам.

- Згідно з планом, підприємства можуть перевірятися не частіше, ніж один раз на 1-5 років, в залежності від рівня ризику фірми. Позапланові перевірки можуть проводитися в будь-який час, але не можуть призначатися більше ніж один раз на рік по одній і тій же причині.

Що стосується позапланових перевірок, то вони можуть бути призначені при наявності таких умов, як:

  1. Отримання скарги на роботу підприємства від споживачів або працівників.
  2. При проведенні перехресної перевірки контрагентів.
  3. При виявленні та підтвердженні невірних даних в документації обов'язкових звітів.
  4. Для усунення порушень закону при їх виявленні під час планових перевірок.
  5. Після надходження заяв фізичних або юридичних осіб про виявлення порушень норм законодавства. В такому випадку для проведення перевірки потрібне схвалення центрального органу виконавчої влади.
  6. При відсутності звітної документації, а також поважної причини, що пояснює затримку її створення.
  7. У разі нещасного випадку, аварії або смерті співробітника, викликаних професійною хворобою або іншими причинами, пов'язаними з діяльністю компанії.

Перераховані вище пункти прописані в законі про охорону праці та в основах держнагляду для перевірок Державною службою праці. Адвокат В. Мороз підкреслює, що, відповідно до закону, даний перелік пунктів повинен обмежувати діяльність інспекторів, але на ділі він не завжди стає перепоною. Справа в тому, що на практиці застосовується Конвенція міжнародної організації праці, де написано, що інспектори не зобов'язані вказувати причину свого рейду. Будь-який інспектор з праці може за власним бажанням виписати документ на проведення перевірки.

Як «вижити» роботодавцям в нових умовах?

У листопаді 2016 року Верховна Рада України продовжила право на інспекцію бізнесу до кінця 2017 року. Юристи акцентують увагу на тому, що список державних структур, яким дозволяється проводити перевірки, не був анульований, хоча і скоротився до 70 установ. У зв'язку з цим, щоб не отримати величезний штраф, адвокати рекомендують:

  1. Як можна швидше і якісніше привести всю трудову документацію в порядок. На підприємствах повинні бути наявні договори або накази із співробітниками, колективні договори, тарифна сітка. Важливо пам'ятати, що кожен співробітник штату повинен бути вказаний на папері, а відсутність документів, що підтверджують трудові відносини, може стати причиною серйозних негативних наслідків. Хорошим прикладом є переведення робітників на цивільно-правові відносини з наявністю договору підряду, актів співробітництва. Обійти мінімальну зарплату можна за допомогою тарифної сітки, в якій зазначено, що оплата за певний відрізок робочого часу становить 25-35% від встановленої мінімалки.
  2. В обов'язковому порядку пояснити робочим правила поведінки під час перевірок. Потрібно акцентувати увагу на тому, що вони мають повне право не відповідати на запитання інспекторів і не підписувати запропоновані папери. Як показала практика, перевіряючим потрібно «створювати показники», тому вони нерідко влаштовують конфлікти і провокації з співробітниками компанії. Однак юристи відзначають, що навіть за умови відкриття кримінальної справи можна відмовитися від показань, якщо справа стосується окремого співробітника або його сім'ї. Про це сказано в 63-й статті Конституції України, що може бути застосовано до ситуацій з перевірками.

Також слід нагадати, що в разі виявлення інспекторами невідповідностей закону будуть виписані штрафи. Вони можуть призначатися при:

- перешкоджанні допуску інспекторів для виявлення неоформлених працівників, а також виплати зарплати без ЄСВ – 320 000 гривень;

- наявності неоформленого співробітника або робочого, оформленого на неповний робочий день, що працює в режимі повного графіка;

- оформленні співробітника на ставку, яка не відповідає мінімальній заробітній платі або наявності недотримання вимог по відношенню до мобілізованих робочих – 32 000 гривень;

- наявності затримки заробітної плати більш, ніж на 30 днів, або ж неповної компенсації праці – 9 600 гривень.

Юристи ще раз попереджають, що тільки приведення всієї документації в порядок і суворе дотримання норм законів може вберегти підприємства від штрафів і повного їх закриття.

А в разі, якщо виникли невеликі фінансові проблеми, звертайтеся в нашу компанію «КЛТ КРЕДИТ». Ми допоможемо матеріально всім нужденним. Залишайте заявку на отримання мікрокредиту прямо зараз. Детальні умови – на головній сторінці нашого сайту.

За матеріалами ubr.ua

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X