Новий закон знову збільшить рахунки комунальних платіжок?

Новий закон знову збільшить рахунки комунальних платіжок?

Не так давно в сфері українського теплопостачання відбулись серйозні зміни. Загальний облік тепла й води для багатоповерхового будинку тепер обов'язковий. Це означає, що українець буде оплачувати тільки ті ресурси, які використав за фактом його будинок. Депутати стверджують, що постачальники-монополісти більше не зможуть компенсувати свої втрати за рахунок простих споживачів. Глава Держенергоефективності Сергій Савчук обіцяє, що незабаром завдяки реформам рахунки за послуги тепло- й водоканалу будуть зменшені. Коментар від чиновника досить позитивний, але варто розглянути й слабкі сторони нового закону про облік теплоенергії й водопостачання.

Позитивні й негативні сторони нововведень

Документ знімає з громадян обов'язок платити за подачу опалення й води по заздалегідь визначеним і для всіх єдиним нормам. Тепер на абсолютно кожному будинку буде змонтовано обладнання, що рахує загальну кількість спожитих усіма мешканцями ресурсів.

Держава зобов'язує постачальників цінних ресурсів встановити будинкові лічильники теплової енергії протягом одного року, а прилади для обліку води — протягом двох. Усі монополісти, котрі з яких-небудь причин не встигнуть виконати зобов'язання в строк, будуть переслідуватися правоохоронними органами. Швидше за все, їм буде присуджений великий штраф. Самі ж мешканці за встановлення такого обладнання ніякої відповідальності не несуть.

Будинки, які оснащені системою опалення вертикального типу, також потраплять під дію нововведень. У таких будівлях планується монтаж приладів-розподільників і регуляторів тепла на абсолютно кожен радіатор опалення.

Здавалося б, що тут обговорювати? Кожен рядок нового закону спрямований на поліпшення життя простих громадян. Але схоже, що платити за вищезгадані послуги, незважаючи на обіцянки чиновників, українцям доведеться набагато більше. З цією думкою згоден Олександр Сергієнко, директор центру «Інститут міста».

Експерт переконаний, що закон визнає усі лічильники, які уже встановлені в квартирах мешканців, недійсними. А це означає, що ніякі служби проводити розрахунки по квартирних приладах не будуть. Українці можуть сміло демонтувати лічильники, на купівлю яких колись витратили солідні кошти.

Сергієнко стверджує: платіжки будуть розраховуватися тільки по загальних будинкових лічильниках. Багатьом мешканцям багатоквартирних будівель це зовсім невигідно. Завжди є громадяни, котрі економлять свій бюджет, а за використані тепло й воду платять відповідально й сумлінно. На противагу їм обов'язково знаходяться злісні неплатники.

Крім цього, не всі комунікації будинку бувають в належному стані. Десь прорвало трубу, десь підтікає кран. Все це — витрати, за котрі тепер будуть платити самі українці, а не монополісти.

Олександр навіть здійснив спеціальні підрахунки й виявив, що чесним громадянам доведеться крім використаних ресурсів оплачувати ще 20% «лівих» витрат тепла й води. Таким чином, платити доведеться буквально за себе й за «сусіда». Якщо ж деякі мешканці збунтуються й комунальні послуги не будуть оплачуватися в повному обсязі, будинок просто ризикує залишитись без обслуговування.

Як бачите, з першого погляду визначити корисність нового закону досить складно. На даний момент міністри повинні «підігнати» під нововведення всі діючі норми, документи й т. д. Іншими словами — усунути все, що суперечить оновленим правилам. Трохи покопирсавшись в протиріччях, стає зрозумілим одне — прийнятий закон значною мірою підтримує інтереси не простих жителів країни, а монополістів.

Невже депутати знехтували Конституцією заради інтересів монополістів?

Усі розцінки на воду та теплоенергію розраховуються за певними формулами. Так, наприклад, до тарифів на комунальні послуги (в рамках інвестиційної програми від НКРЕКУ для монополістів) раніше приписувалась спеціальна надбавка за встановлення та періодичну перевірку облікового обладнання. Тепер же нововведення перекладають розтрати на перевірку лічильників з плечей комунальників на простих людей.

Але ж такий результат подій можна було передбачити. Під час розгляду цього закону головне науково-експертне управління Верховної Ради попереджало, що документ буде обмежувати права споживачів. А це абсолютно неприпустимо згідно з українською Конституцією.

В одній із статей основного закону держави вказано: які б зміни й закони не приймалися, права й свободи українців не повинні звужуватись — це неприпустимо. Чому ж депутати забули про такий важливий аспект і буквально змусили споживачів оплачувати послуги обслуговування облікового обладнання? Схоже, це питання — риторичне.

Платити доведеться за «того хлопця»: недоліки колективної відповідальності

Сергієнко стоїть на своєму: прийнятий документ не дає громадянам можливості оплачувати спожиту воду чи теплоресурс по домашніх лічильниках, встановлених окремо в кожній квартирі. Нехай про це ніхто не говорить прямо, але в законі вказується: квартирне обладнання буде виконувати функцію розподільного обліку. А це означає, що кошти будуть рахуватись тільки за показниками того приладу, який встановлений на будинку.

Тепер немає сумнівів, що громадяни, які платили сантехнікам за монтажні роботи й обслуговування своїх лічильників, будуть зобов'язані витрачатись на будинкове обладнання. Чимало експертів вважають, що представники водоканалів «спустять рукава» й не будуть звертати належну увагу на обслуговування інженерних мереж. Адже будь-які втрати цінних комунальних ресурсів все одно будуть оплачуватися споживачами.

Розглянуті нововведення зумовлені директивою Європейського союзу, присвяченою енергетичній доцільності. Україна була практично зобов'язана розробити подібний закон. Але хіба в Європі обмежують права громадян? Чи може поважна й процвітаюча європейська держава скасувати облік по індивідуальних лічильниках на користь колективного?

Всі знають, що безліч недобросовісних мешканців шукають найрізноманітніші способи економії на оплаті комунальних послуг. Так, багато хто «відмотує» показники лічильників спеціальними магнітами. В результаті будинкове облікове обладнання може показати цифру набагато більшу, ніж сумарні показники лічильників з усіх квартир будинку. Прикро усвідомлювати, але схоже, що зовсім скоро чесні громадяни будуть буквально фінансувати злодіїв, а самотні люди надаватимуть фінансову допомогу багатодітним сім'ям.

Українців примусово змушують економити більше?

Недоліків нового закону безліч, а що на рахунок переваг? В Держенергоефективності невтомно заявляють: за воду й теплоенергію громадяни будуть платити менше, а переплат не буде як таких. Штучно встановлені показники й нормативи — минулий час. Згідно з нововведеннями, постачальники не зможуть змусити споживача покрити наднормативні витрати компанії.

Буде нібито виразно контролюватись споживання енергії й води, що, в свою чергу, призведе до стимуляції споживачів до підвищеної економії. Таким чином, рівень енергоефективності в усій країні підвищиться в рази. Рахунки знизяться, всупереч недовірі скептиків.

У відомстві додають, що крім усього іншого, закон регулює оплату послуг в приміщеннях, котрі нікому не продані (маються на увазі квартири в багатоквартирних будинках). Платити за поставку комунальних благ будуть забудовники. До цього часу витрати нерідко перекладалися на мешканців уже проданих квартир.

За чий рахунок буде встановлюватися обладнання?

В Держенергоефективності додають: монополісти повинні встановлювати лічильники самостійно, а вартість монтажу буде визначена органом місцевого самоврядування. Це означає, що усі витрати обіцяють бути обґрунтованими.

Споживачі повинні пам'ятати: у кожного будинку є право на самостійну купівлю устаткування й передачу лічильника для монтажу своєму монополістові. В такому випадку мешканцям доведеться заплатити тільки за встановлення обладнання.

Можна взяти на себе не тільки придбання, але й монтаж засобів обліку, тобто цілком обладнати будівлю необхідними приладами самостійно. Тоді платити монополістові в кишеню й зовсім ні за що не доведеться. Тим же громадянам, котрі віддадуть все в руки постачальників послуг, доведеться оплачувати послуги майстрів протягом п'яти років.

У відомстві заспокоюють та стверджують: рахунки за монтаж і обслуговування лічильників будуть розраховуватися не з вигаданих величин. У тарифи закладуть актуальні ціни на конкретні моделі лічильників. Споживач не буде платити монополістам зайві кошти. Переплати могли мати місце, якби в тарифи зараховувались дані інвестпрограми постачальників тепла й води. При всьому цьому, громадяни зможуть економити на комунальних послугах завдяки пільгам та субсидіям.

Експерти заявляють, що радянський механізм застарів і запропонований новим законом варіант забезпечення фінансування облікового обладнання досить простий та зрозумілий. Громадянин буде вкладати кошти в обладнання тільки свого будинку.

Громадяни не залишаться наодинці з проблемами: хто надасть фінансову допомогу?

Місцева влада може допомогти жителям з обладнанням будинків та оплатити монтаж + охорону облікового обладнання за рахунок бюджетних грошей. Такі дії тільки заохочуються новим законом.

Квартирні лічильники повинні встановити безпосередньо мешканці житла. На здійснення цієї умови громадянам відводиться три роки. Структури місцевого самоврядування за бажанням можуть виділити кошти на встановлення лічильників для житлового фонду з місцевого бюджету.

Крім цього, громадянам пропонується зручна програма «теплих» позик, в рамках якої українці можуть повернути певну частину своїх грошей, витрачену на встановлення як будинкових, так і квартирних лічильників.

Новий закон створений не для того, щоб обмежити права громадян та підіграти монополістам. Нововведення, навпаки, відкидають можливість перекладання власних витрат компаній на простих українців. Недобросовісні постачальники послуг часто зазнають серйозних втрат фінансових коштів через власну безгосподарність. Щоб компенсувати втрачені гроші, вони часто зловживають підвищенням обсягів споживання. Більше держава такого не допустить.

Дійсно, платіжки можуть подорожчати, але споживач буде захищеним від компенсації наднормативних втрат монополістів. Чому громадяни повинні оплачувати некомпетентність постачальників послуг? Коли лічильник буде встановлено на будинок, монополіст не зможе примусити жителів оплачувати втрати комунальних ресурсів, котрі відбулись за межами багатоповерхівки. Громадяни зможуть оплачувати тільки ту воду та теплоенергію, яку насправді спожив їхній будинок. Гра буде здійснюватися за простими та зрозумілими правилами — заявляють у відомстві.

Чи здатні депутати втілити свої обіцянки? Підсумки вищесказаного

Представники Держенергоефективності вірять, що нововведення стануть для споживачів надзвичайним стимулом до ощадливості. Національна комісія та всі структури самоврядування населених пунктів найближчим часом будуть ретельно переглядати тарифи постачальників послуг. Необхідно вилучити з них пункт про інвестиції на встановлення облікового обладнання.

У новому законі, безумовно, багато переваг. Можливо, вони здатні покрити його недоліки. Несправедливе нарахування плати за послуги має бути припинене. До сьогоднішнього дня монополісти не соромились вимивати з гаманців українського народу мільярди гривень за ресурси, які громадяни насправді не споживали.

Документ дійсно може змінити життя громадян на краще. Але чи варто вірити обіцянкам депутатів? Невтішні тенденції останніх років змушують сумніватись в ефективності втілення вищезазначених намірів. На даний момент в Україні немає енергетичного балансу, а велика частина українців скаржиться на зниження заробітків. Все це призводить до зростання заборгованостей за нехай і сумнівної якості, але все ж наданих послуг монополістів.

Держстат підрахував заборгованість населення й заявив, що українці повинні сплатити постачальникам води й тепла близько 30 мільярдів національної валюти (при підрахунках не враховувалися дані з окупованого півострова Крим).

Борги можуть стати предметом серйозних суперечок між монополістами й мешканцями будинків. Адже тепер у компаній є привід висувати свої невдоволення не конкретним споживачам, а відразу всім мешканцям будинку. Громадяни можуть збунтуватись, а постачальник послуг у відповідь позбавить їх води чи тепла.

Де ж взяти простому українцю гроші на оплату депутатських витівок? Компанія «КЛТ КРЕДИТ» підкаже українцям кращі кредитні умови. Завдяки нашому інформаційному ресурсу кожен бажаючий зможе знайти перевіреного і надійного партнера, оформити кредит за кілька хвилин і забути про існування боргів!

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
0
5
1
0
Читайте також
02.02.2018
Оформлення кредитних карт особам молодше 21 років
26.04.2017
Кредит на відпочинок: відпочиваємо сьогодні, платимо завтра
04.07.2017
З прийнятими нововведеннями підвищиться довіра до фінансових установ
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X