Новий рівень підтримки середнього класу в Україні: відновлюємо втрачене

Новий рівень підтримки середнього класу в Україні: відновлюємо втрачене

Новий політичний сезон в Україні стартував, і голова держави вирішив зайнятись розвитком середнього українського класу, позначивши це завдання як пріоритетне для парламентаріїв. Недолік цієї задумки полягає лише в тому, що класичний соціальний шар середнього класу (далі — СК) в нашій державі просто не існує.

Влада в дії

У багатьох розвинених державах СК виступає в якості політичного й економічного стабілізатора. Але, на жаль, не в нашій країні. Тому Президент України закликає встановити інтереси саме цієї верстви населення пріоритетними та докласти всіх зусиль для її якісного розвитку.

За словами Петра Порошенка, профільні фахівці, починаючи зі звичайного фермера й закінчуючи професійним IT-майстром, залишилися без належної підтримки з боку держави за часів підвищеної інфляції й девальвації національної валюти. Цей прошарок населення прийняв на себе удар зростання тарифів без права на субсидію, відчуває проблеми з кредитуванням і проявами недосконалостей податкової системи, а також зіткнувся зі скороченням попиту на свої послуги через низьку платоспроможність громадян.

«Відновлювати середню соціальну групу людей ми маємо намір не тільки з метою задоволення потреб представників саме цього класу. Слід враховувати й те, що від рівня життя даного класу залежить стійкість демократії та загальна успішність держави», — сказав Президент. І це далеко не порожні слова, оскільки середня соцгрупа дійсно має прямий вплив на зростання можливостей країни. Втім, це властиво лише середньому класові в його класичному визначенні.

Так чи існує СК в Україні?

За словами експертів, в Україні класичний СК не існує, будучи розмитим поняттям. Належність того чи іншого жителя до соцгрупи оцінюється за величиною його річного доходу. Людина з середнього класу не тільки має можливості для задоволення своїх головних потреб, а й розвивається, відкладає кошти, якісно проводить дозвілля. Крім того, представник середньої соціальної групи повинен мати високу кваліфікацію у своїй діяльності, а також власну незалежну громадянську думку.

«Поняття СК є часто використовуваним, але досить розмитим, адже не має чіткого визначення», — слова гендиректора одного зі столичних інститутів, професора В. Паніотто. Він вважає, що середній клас слід розподілити на два типи — відносний та абсолютний. Такий же поділ на даний момент використовується для позначення рівня бідності.

Віднесення конкретного громадянина до якого-небудь класу має відбуватися виходячи з доходів, можливостей людини, її впливу на соціум. Наведемо точні дані по мінімальним щорічним доходам середнього класу (за інформацією фінансової групи CreditSuisse) в різних країнах світу:

• Швейцарія — $73 000;

• Сполучені Штати — $50 000;

• Бразилія, Китай — $28 000;

• Мексика, Польща — $25 000;

• Таїланд, Росія — $18 000;

• Індія — $13 700;

• Україна — $11 250.

Найбільша кількість представників СК зафіксована в Піднебесній — майже 8% китайців (109 000 000 осіб), а також в США — 28% американців (92 000 000 осіб). Найзначніший вплив на політику країни середній клас населення виявляє в Австралії, Японії та Італії. Паніотто відзначає невтішну статистику для України: «Не більше п'яти відсотків українців відповідають міжнародним стандартам середнього класу. Така вузька соціальна група не має можливостей для відновлення та росту», — цитуємо експерта.

Показове порівняння. Після кризового 2008-го року в багатьох країнах, на відміну від України, кількість громадян, яка належить до середнього класу, зростала, в тому числі й у Франції, Великобританії, Тайвані та навіть Індії. Ці держави активно займаються розвитком своєї економіки за рахунок промислових виробництв.

Середній клас поділяється на два типи: вищий та нижчий. В перший входять топ-менеджери, програмісти, інженери. У складі другого знаходиться місце для клерків, лікарів, вчителів. Але чи може звичайний український вчитель зараховувати себе до середньої соціальної групи? Ні в якому разі.

«Є дві важливі умови для представників середнього класу. Вони повинні мати доходи в декілька разів вищі, ніж нижчий клас, проте не олігархічні. Друге — ця соцгрупа повинна мати високий економічний (і не тільки) вплив на державу», — зазначає експерт у соціологічній сфері А. Биченко.

За словами Андрія, на Заході середню соціальну групу представляють пересічні громадяни, які не можуть окремо впливати на загальну ситуацію в державі. Але як єдине ціле вони виступають значимим гравцем, численним і матеріально забезпеченим. Кількість таких громадян має становити не менше 33% від усіх жителів держави. Відштовхуючись від цього аспекту, можна прийти до висновку, що в Україні середній клас не існує зовсім.

Самі себе обманюємо

За словами Паніотто, в нашій країні до середньої соціальної групи прийнято зараховувати тих, хто може забезпечити себе продовольством, та ще й купляти одяг. Ось такий дуже відносний середній клас становить близько 25% від усього населення України.

Соціолог Биченко не заперечує: «Безліч українців самі відносять себе до середньої групи, не є при цьому фінансово самодостатніми. На їхню думку, якщо є можливість купляти їжу, одяг, оплачувати комуналку, та ще й накопичувати на дорогі купівлі, значить вони — представники середнього класу».

Експерт вважає, що таких українців — близько 50%. Він упевнений, що подібне мислення безпосередньо пов'язане зі спадщиною радянських часів і падінням рівня економіки в нашій країні в період пост-СРСР. «Чомусь наші співвітчизники вважають, що до середнього класу належить кожен, хто виживає з невеликими втратами».

Також експерти мають спільну думку щодо того, що не можна зіставляти ситуацію, яка на даний момент склалася в Україні, із західною. Посудомийники й офіціанти у Франції або Іспанії можуть розраховувати на 1 500 євро в місяць, але їм ніяким чином не дістатись середнього класу. Українець, який одержує таку ж З/П у нас, може вважатися заможним. Більш того, за відомостями ООН, близько 60% українського населення розташовується за межею бідності. Хіба може існувати класичний середній клас у таких умовах?

Світовий банк пропонує свою класифікацію на «бідних» і «небідних». Небідним може вважатися той, хто заробляє в день більше $ 1,9. Безумовно, це дуже мало для нас, але цілком непогано для таких країн, як Нігерія, Венесуела, ЦАР (у Африці).

Через недавнє зростання мінімальної зарплати Організація Об'єднаних Націй буде переглядати відомості про бідність у нашій країні. Нехай економіка в Україні — далеко не привід для гордості, але все ж розвитком середнього класу влада зайнятись повинна, для цього є передумови та перспективи. Найцікавіше, наскільки правильно й оперативно це у неї вийде.

Методи створення класичного середнього класу в Україні

Експерти проявляють переконаність, що для відповідності української середньої соціальної групи європейській необхідно створити належні економічні умови. «Наш середній клас не може повноцінно працювати та відповідати світовим вимогам у першу чергу через несприятливу економічну обстановку. Необхідно надавати підтримку малому й середньому бізнесу, а не великому, як це прийнято у нас», — каже Биченко. «Найбільш елементарний та ефективний метод — поворот законодавчих, податкових і фінансових механізмів в дану сторону. В Україні ж ущемляються права добросовісних працівників середнього класу, якщо вони не відповідають інтересам представників великого бізнесу».

За словами Паніотто, для підтримки середньої соціальної групи необхідні податкові й судові реформи, а також скасування глобального тиску на малий і середній бізнес. Слід попрацювати над тим, щоб домагатися справедливості в українських судах було більш реальним завданням. Ця проблема сильно гальмує розвиток українського середнього класу.

Що ж, приходимо до єдиного висновку: перспективи середнього класу в нашій державі багато в чому залежать від подальших дій влади. Однак самим українцям не варто «сидіти склавши руки». Саме від нас залежить, який політик буде «біля керма», і, відповідно, наскільки правильним буде підхід законодавчого органу до розвитку економіки та бізнесу, зокрема середнього класу.

Поки влада «заводить» свою неповоротку бюрократичну машину, прості жителі переживають гострі фінансові проблеми. Для таких випадків й існує компанія «КЛТ КРЕДИТ». Миттєві, вигідні, зручні мікрокредити з гнучкими умовами — Ваша точка опори в критичні моменти життя.

За матеріалами Finance.UA

 
До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
0
5
1
0
Читайте також
24.08.2017
Правда та вигадки про електромобілі
09.10.2019
Як почати подобатися людям
29.05.2017
Кількість квартирних крадіжок зростає — як зберегти цінності?
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X