Наслідки кризи 2014–2015 років. Зростання зарплат як негативне явище

Наслідки кризи 2014–2015 років. Зростання зарплат як негативне явище

Чи можна на сьогоднішній день стверджувати, що життя в Україні стало кращим? Прості громадяни остаточно оговталися від кризи та девальвації гривні? Говорити про повне відновлення економіки країни рано, але деякі торгові компанії вже оголосили про істотне підвищення зарплат для своїх співробітників.

В одному з українських банків розповідають, що кожен рік прописували в бюджеті підвищення зарплат одноразово або двічі на рік. Завдяки такій політиці розмір середньої зарплати в цій установі зріс більш ніж на сто відсотків.

Підвищення зарплат простежується і у «Макдональдсі». Тут зростання склало сто п'ятдесят відсотків. Представники ресторану розповідають, що в цьому році зарплата була збільшена для всього персоналу. Оцінюючи статистику по країні, слід зауважити, що найкращим чином зарплати піднялися для співробітників ресторанного бізнесу. Середня ставка для цих працівників зросла із 37 до 49 гривень за годину.

Позитивні тенденції всупереч скептичному настрою фінансових експертів

Експерти продовжують стверджувати, що вітчизняна сфера працевлаштування як і раніше знаходиться не в найкращому стані. У той же час про наявність позитивних тенденцій стверджує аналітична організація EY. За її спостереженнями, вісімдесят шість відсотків вітчизняних компаній з початку поточного року збільшили заробітну плату для своїх співробітників в середньому на п'ятнадцять відсотків.

Крім цього, двадцять три відсотки компаній тільки планують збільшити оклади в четвертому кварталі цього року. А це говорить про те, що деякі організації переглядають зарплати навіть не один, а цілих два рази на рік.

Інтернет-портал Rabota.ua проаналізував вакансії, розміщені на своєму сайті за перший-третій квартал 2017 року. Дослідження показало, що пропоновані зарплати підвищилися на 10,5%. Очікування претендентів також зросли, до 22,2% (це означає, що працівники вимагають більш істотні оклади, ніж пропонують на сьогоднішній день компанії).

На порталі зареєстровано безліч людей, які вже працюють на певній посаді, але «відкриті для нового досвіду». Цей факт повинен стати стимулом для українських компаній не зволікати з переглядом зарплат. Чимало фахівців фінансової аналітики заявляють, що фірми, які відмовилися від переоцінки заробітних плат, вже відчувають інтенсивний плин кадрів.

Обіцянки-цяцянки: як роботодавці заманюють в свої компанії фахівців?

Українці діляться своїм досвідом пошуку високооплачуваної роботи. Так, киянка, менеджер з реклами, вирушила на співбесіду до роботодавця, який вказав у вакансії розмір заробітної плати 20 000 гривень. Під час обговорення деталей співпраці виявилося, що велика частина зарплати — це бонуси, які видаються тільки за високі показники досягнень співробітника.

До того ж роботодавець запропонував жінці оформитися фізичною особою-підприємцем. Звичайно, цю пропозицію киянка відхилила і надала перевагу офіційно влаштуватися на іншу роботу з меншим окладом.

Таких прикладів на українському ринку праці більш ніж достатньо. Однак останнім часом все більше прогресивних компаній стали зменшувати бонусні частини окладів і збільшувати їхні фіксовані обсяги.

Популярний в Україні аналітичний сайт hh.ua провів дослідження, яке показало, що в поточному році більшість компаній не змінили свої бонусні системи (дві-третини опитаних). Чотирнадцять відсотків організацій заявили, що зовсім не практикують поділ зарплати на фіксовані та бонусні частини.

У якій сфері діяльності зарплати найбільш стабільні?

Чиї зарплати не надто постраждали від минулої кризи, так це IT-фахівців, адже велика частина з цих працівників отримує зарплату в доларах.

Опитування від Інтернет-ресурсу dou.ua показало, що розробникові ПО з невеликим досвідом роботи (один-три роки) пропонують зарплату в розмірі до двох тисяч доларів. Незважаючи на досить високу зарплату, керівництво айтішной компаній не шкодує часу та коштів на щорічний перегляд ставок. Більшість установ, які виплачують зарплату іноземними грошима, підвищили ставки в середньому на дев'ять відсотків.

В інших галузях, відмінних від IT, справи з грошовими винагородами набагато гірші. Місячна зарплата, за версією Rabota.ua, становить 6 500–11 300 гривень. При цьому потенційні працівники розраховують на 6 800–13 800 гривень.

Найменшу заробітну плату вимагають продавці — 6 800 грн, офіціанти — близько 7 000 грн. У представників будівельної сфери і рядових робітників запити набагато вищі — працівники цих спеціальностей бажають отримувати 12 500 грн. Майстри розкрутки та реклами в середньому розраховують на оклад в 13 800. Найменші зарплати у цьому році в рядових охоронців.

У 2018 не доведеться чекати поліпшень якості життя?

Цієї осені Національний Банк спрогнозував погіршення показників інфляції на 2018-й рік. Очікується, що показники досягнуть 12,2%. Поки що зарплати українців незначно випереджають цей показник — на п'ятнадцять відсотків.

EY нагадує: два роки тому спостерігався такий же приріст заробітної плати, який був набагато нижчим за рівень інфляції. В 2016-му зростання ставок залишалося на тій же позначці, а інфляція хоч і знизилася, але незначно. Схоже, в цьому році обставини будуть такими ж — в країні буде спостерігатися незначне підвищення зарплат, однак якість життя залишиться колишньою, такою ж, як і в кризовий час 2015-го.

Про падіння рівня життя говорить і подушний ВВП. Починаючи з 2013-го, його показник щорічно падає в середньому на $1000–900. Ці дані тільки підтверджують побоювання того, що вийти на показники рівня життя 2013 року українцям поки що не вдасться. Мрії про підвищення заробітної плати, на жаль, не підкріплюються показниками адекватного економічного зростання.

Невтішні тенденції показує й курс національної валюти по відношенню до долара. З часів, які були до кризи, гривня знецінилася більш ніж у три рази. При цьому існує постійна ймовірність її девальвації.

Із усього вищесказаного випливає, що навіть підвищення зарплат, про яке згадувалося на початку статті, не може компенсувати українським громадянам втрачені через кризу можливості. Особливо це стосується українців із середнім рівнем заробітку. Представники цього класу громадян в більшості випадків надають перевагу імпортним товарам, делікатесним продуктам і відпочинку не в Україні, а за кордоном, де ціни прописані в валюті.

Придбати автомобіль середньої цінової категорії в даний час досить складно, і неважливо, наскільки передові компанії підвищили зарплати своїм співробітникам.

Нове бюджетне авто зараз, як і в 2013 році, можна придбати приблизно за десять тисяч доларів. Але якщо чотири роки тому ця сума прирівнювалася до 80 000 грн, то зараз вона зросла більш ніж у три рази.

До настання кризи середньостатистичному українцеві необхідно було відкладати на купівлю машини півзарплати протягом 1,8 року. В даний час на збори грошей знадобиться на рік більше, навіть якщо щасливчик отримує зарплату, підвищену на 100% в порівнянні з докризовим часом.

Про бідні верстви населення можна сказати лише одне — добробут їхнього життя залишиться на колишньому рівні. Підвищення окладів на 15% нічого не змінить. Продовольчі товари в цьому році продовжують дорожчати. Протягом 2017-го року розцінки на найбільш затребувані продукти харчування збільшилися більше ніж на дев'яносто відсотків.

Негативні наслідки підвищення мінімалки

У Держстаті стверджують, що рівень середньої зарплати у країні, станом на вересень поточного року, склав понад сім тисяч гривень. У попередньому році цей показник був майже на дві тисячі меншим. Як пояснити виникнення настільки позитивної тенденції?

В першу чергу слід враховувати дворазове підвищення мінімальної зарплати — до 3 200. Хоча чимало роботодавців і раніше платили за схожими ставками, однак тримали «в тіні» їхній істинний обсяг. Крім цього, існує окрема категорія підприємців, які запровадили зростання зарплати, проте тільки на папері. Тепер в їхній звітності вказані підвищені зарплати, а робочий персонал як і раніше отримує занижені ставки.

Більш того, зафіксовані випадки, коли роботодавці видавали співробітникам зарплату в розмірі 3 200 грн під розписку, а потім вимагали повернення від людей по одній тисячі гривень.

За результатами опитувань від hh.ua стало відомо, що багатьом працівникам знизили оклад внаслідок підвищення мінімалки для низькооплачуваних працівників. Все це свідчить про одне — відбулося зрівняння зарплат дійсно талановитих і професійних працівників із низькокваліфікованим персоналом.

Висновок з усього вищесказаного — в майбутньому році дива чекати нам не варто, і зарплати, швидше за все, залишаться на колишньому рівні. Хоча опитування від EY показує, що 85% українських організацій на майбутній рік запланували збільшення зарплат приблизно на дванадцять відсотків. Цього підвищення повинно вистачити для перекриття інфляції, яка в наступному році складе близько 7,3%. Експерти прогнозують, що рівень життя буде колишнім, і українцям доведеться чекати помітних поліпшень ще як мінімум рік.

Деякі фінансисти говорять про незначне зростання економіки держави в майбутньому році — до 3,2%. Штучне підвищення зарплат без поліпшення економіки країни і збільшення доходів у сфері бізнесу призведе тільки до дисбалансу в сфері регулювання оплати праці та ціноутворення. Вже зараз інфляція почала зростати через осучаснення пенсій та підвищення мінімалки, а що буде далі? ...

Живете на мінімалку і постійно позичаєте гроші на оплату рахунків? «КЛТ КРЕДИТ» вирішує фінансові проблеми всього за 15 хвилин. Отримайте миттєву онлайн-позику в Інтернеті, надавши кредитору лише паспорт та код ІПН.

За матеріалами Finance.UA

 
До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
0
5
1
0
Читайте також
13.12.2016
Як отримати кредит непрацюючим?
28.01.2020
«Допоможу грошима!» - наскільки реально отримати безплатну допомогу?
20.05.2017
Ануїтетна схема погашення кредиту. Переваги та недоліки
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X