Між НБУ й Кабміном конфлікт, чого очікувати простим українцям?

Між НБУ й Кабміном конфлікт, чого очікувати простим українцям?

В економіці країни очікуються серйозні зміни. Український уряд не піднімав облікову ставку протягом декількох років, чому ж зараз плани змінилися? Аналізуючи думки провідних фінансових експертів країни, можна сформувати список очевидних причин того, що відбувається:

  • не чекаючи й середини поточного року, стає зрозумілим, що рівень інфляції в нашій країні протягом 2018-го буде зростати невблаганно й досить швидко дійде до вищого рівня, ніж очікується серед політиків;
  • коливання валютної ставки посилюється з кожним днем;
  • депутати прийняли необґрунтований бюджет, який не корелюється з фінансовими реаліями України;
  • невизначеність співпраці з валютним фондом.

Деякі економічні експерти вважають, що нововведення є наслідком серйозних протиріч, які на даний момент заважають злагодженій роботі Кабінету міністрів і Нацбанку. Про цей конфлікт пресі практично нічого не відомо, однак вже найближчим часом інцидент може одержати публічний розголос. Чимало банкірів і економістів вважають, що НБУ збунтувався проти дій уряду і заявив, що не згоден миритися з подібним проявом популізму.

Українцям слід підготуватися до стабільного і неминучого зростання інфляції

Цікавий факт: до 2015 року в головному банку країни показник облікової ставки стабільно знижувався, а протягом двох попередніх місяців ситуація в корені змінилася. Підвищення облікової ставки — ось реалія теперішнього часу. 16% річних — те, що чекає українців у цьому році.

Схоже, що основна причина настільки несподіваних змін — інфляція, роздута до непередбачених і невловимих Нацбанком розмірів. У поточному році, як заявляють експерти банку, ситуація зі зростанням інфляції буде тільки погіршуватися, загальний показник інфляції складе 8,9%, а базовий — 8,2%. При цьому експерти все ще сподіваються на зниження цих показників до 2020 року.

У Національному банку вважають, що рівень інфляції буде залишатися на невтішному для країни рівні з таких причин:

  1. Зростання цін на продукти харчування високого ступеня обробки, яке в минулому році спостерігалося в сегменті сирих продуктів.
  2. Зростання попиту, неминуче через стрімке підняття рівня зарплат, більшою мірою в приватному секторі, зростання соціальних стандартів і збільшення кількості вакансій для робочої сили.
  3. Нестабільний стан економіки України, обумовлений невизначеністю у співпраці з МВФ. Співпраця з фондом все ще не продовжена, тому в країну все складніше і складніше залучати капітал і регулювати рівень тиску на обмінний курс гривні.
  4. Високий темп зростання споживчих цін і мінливість валютного ринку, яка в останні місяці стала особливо помітною.
  5. Ціни на чорне паливо, які стабільно зростають на світовому ринку і призводять до подорожчання нафтових продуктів на внутрішньому ринку.

Підняття ставки — логічна, обґрунтована, передбачувана дія

Українські фінансисти визнають, що дії НБУ для них виявилися вкрай несподіваними, проте цій події можна знайти розумне пояснення. Багато хто вважав, що регулятор найближчим часом не буде підвищувати або допустить несуттєве збільшення ставки, поки в Раді не відбудеться голосування з виборів нового глави НБУ. Але дії банку виявилися сміливими і непередбачуваними, хоча назвати їх нелогічними і необґрунтованими також не можна.

Все це і є наслідок прихованого конфлікту, який уже давно дозрів між представниками головного банку країни і її урядом — так вважає відомий в Україні фінансовий аналітик Віталій Шапран. Також Віталій впевнений, що чинний на сьогоднішній день бюджет країни — це економічно необґрунтований документ, в якому закладено неіснуюче зростання фінансових доходів України.

За словами експерта, при складанні бюджету депутати вирішили не брати до уваги думку НБУ і не врахували інфляційні цілі, що встановлюються головним в країні банком. Різке підвищення ставки — це ніщо інше, як реакція Нацбанку на скупчення в економіці країни ліквідної національної грошової одиниці.

Фінансисти стверджують, що крім конфлікту, описаного Шапраном, на рівень ставки впливають сезонні зміни вартості валюти. Простими словами, регулятор вважає, що, підвищивши ставку, банк зможе залучити більше уваги громадян до депозитів в національній валюті. Такі дії зменшать ліквідність валютного ринку.

Деякі фінансові аналітики впевнені, що тиск на гривню в більшості обумовлений стабільним попитом серед населення на великі обсяги іноземної валюти. Саме тому, щоб підтримати державну грошову одиницю, банк був змушений підвищити ставку. При цьому експерти не залишають без уваги необґрунтовано щедру роздачу пільг населенню з боку держави, яка є всього лише частиною передвиборчої кампанії.

Також не можна забувати про проблеми України з міжнародними партнерами, які чітко усвідомлюють власну значимість для нашої країни, а точніше — для депутатів напередодні виборів. Від відносин країни з міжнародними партнерами залежить макроекономічна стабілізація держави.

Сезон підвищення ставок

З огляду на підвищення облікової ставки українцям слід підготуватися до подорожчання кредитів і зростання ставок за депозитами, які будуть збільшуватися прямо пропорційно рівню зростання ставки.

В українських банках прогнозують, що ставки за депозитами в національній валюті залишатимуться на колишньому рівні, або будуть зростати, але ніяк не знижуватися.

В цілому, коментуючи дії НБУ, експерти сходяться в одній думці — українська економіка перебуває у вкрай скрутному становищі, і якщо урядові вдасться уникнути прихованої емісії (яку цілком ймовірно можуть створити держбанки шляхом припинення рефінансування Нацбанку), то випустити з уваги той факт, що шістнадцять відсотків ставки практично прирівнюються до відсоткових ставок за депозитами простих українців, не вдасться.

Шапран упевнений: кредити від українських банків незабаром істотно подорожчають, адже для цього Нацбанк створив всі умови — через підвищення ставки зростуть витрати фінустанов на ресурсну базу.

Таким чином в Україні найближчим часом видавати дешеві кредити зможуть тільки ті установи, які працюють з іноземним капіталом. Але, звісно, ці банки не стануть поспішати з розробкою будь-яких кредитних рішень.

Чи можна стверджувати, що підвищення ставки гарантовано знизить рівень інфляції? На це питання більшість фінансових експертів відповідають твердим «Ні». Питання інфляції просто не входять в компетенцію НБУ, у всякому разі на даний момент — саме до такого висновку приходять деякі фінансові аналітики.

У нашій країні рівень інфляції в останні декілька років регулює спіральне зростання цін (подорожчання комунальних платіжок, проїзду в транспорті і т. д.) і пропорційне підвищення соціальних виплат, пенсій, заробітної плати і так далі. Більш того, чимало економістів заявляють, що Держстат показує некоректні дані щодо рівня інфляції, адже оцінки населення істотно різняться з показниками держслужби.

Із звичайними громадянами згодні і представники українського бізнесу. Очевидно, що ніхто з них не буде надавати перевагу державній грошовій одиниці. У країні як і раніше буде скуповуватися валюта, і підвищення ставки не стане причиною зупинки цього процесу.

Не влаштовує вартість кредитів у банках? Звертайтеся за вигідними позиками до онлайн-кредитора «КЛТ КРЕДИТ» і оформляйте операцію з акційною знижкою, або в рамках програми лояльності, що діє на постійній основі.

За матеріалами Finance.UA

 
До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X