Кількість трудових мігрантів у Польщі зростає: в чому звинувачують українців?

Кількість трудових мігрантів у Польщі зростає: в чому звинувачують українців?

Кількість трудових мігрантів у Польщі зростає: в чому звинувачують українців?Складно сказати, скільки українців на даний момент перебуває у Польщі. Жоден польський держорган не може надати точні дані. Процес трудової міграції — циклічне явище. Одні українці їдуть із Польщі, а інші — поспішають відвідати країну, щоб перевірити свою вдачу в пошуках добре оплачуваної роботи.

Ще 5–7 років тому на заробітки у Польщу вирушали переважно жителі Західної України. На сьогоднішній день сюди мігрують гастарбайтери зі сходу й півдня країни. Все частіше в столиці Польщі чується російська мова з явним українським акцентом — в республіку вирушають українці з Одеської, Дніпропетровської й Полтавської областей. Більшою мірою така географія трудової міграції обумовлена погіршенням відносин між Україною й Росією. Раніше представники Центральної й Східної України вирушали на заробітки в російському напрямку, тепер же в пріоритеті — західні країни. Польща — це найближчий та найпростіший варіант для бажаючих без особливих розтрат на дорогу й проживання заробити хорошу суму грошей.

Польські чиновники, коментуючи ситуацію з українськими гастарбайтерами, підраховують, що на даний момент в країні перебуває понад 1 мільйон українців. У багатьох країнах активно розвиваються радикальні сили, прихильники антимігрантської риторики, і Польща — не виняток. Радикально налаштовані поляки, підраховуючи кількість українських трудових іммігрантів, називають цифри, що прирівнюються до 2 мільйонів гастарбайтерів і навіть вище.

Схоже, всі приблизні цифри — помилкові. Найбільш правдиві дані можна отримати, проаналізувавши кількість віз, які були видані українцям у минулому році. Загальна кількість дозволів на в'їзд в країну склала 1,2 млн, і тільки 650 тисяч із них були робочими. До цих чисел слід додати кількість громадян, які мають дозвіл на тимчасове й постійне проживання у республіці (близько 100 тис.). Не варто забувати й про студентів з України, які вирушають до сусідньої держави на навчання (30 тис.). Провівши нескладний підрахунок, довідуємось, що на постійній основі в унітарній державі перебуває від 600–700 тис. до 1,5 млн. українців.

Втім, не можна заперечувати, що дана тенденція — зростаюча. Найчастіше українці знаходять роботу на польському будівництві й виробництві, у сфері обслуговування й торгівлі. Популярним є напрямок сільськогосподарських робіт. Останнім часом у республіці спостерігається зростання чисельності фахівців IT-технологій, докторів і не тільки.

Польська економіка залежна від українців

Питання українських трудових іммігрантів практично не турбує польську владу. Між українцями й поляками багато спільного у плані культури та ментальних особливостей. «Заробітчани» не являють собою загрозу безпеці польських громадян. До того ж, серед самих поляків є безліч гастарбайтерів, які покинули країну в пошуках роботи. Для них найбільш популярним напрямком трудової міграції є Захід, особливо Туманний Альбіон.

Підраховано, що в Ірландії та Британії живуть близько 2 мільйонів громадян Республіки Польща. Тому в ці країни навіть вирушають польські кандидати в президенти для проведення передвиборної агітації.

На додачу, Польща переживає помітний демографічний спад. Така ситуація призводить до поступового зменшення кількісного рівня робочої сили, при тому, що економіка країни гостро потребує «робочих рук».

Ще кілька років тому українці й не могли уявити собі, що окремі представники польського ринку послуг розроблятимуть для них свої спеціальні пропозиції. Саме для жителів України польські банки, оператори мобільного зв'язку, різні фірми й страхові організації створюють окрему програму співпраці.

Яскравим прикладом і підтвердженням вищесказаного є трансляція української пісні групи «Океан Ельзи» на всіх центральних каналах Польщі. Саме за допомогою українського синглу польський оператор мобільного зв'язку рекламував свої послуги для трудових мігрантів.

Популярне польське видання Dziennik Gazeta Prawna в цьому році почало випускатись із додатковою програмою. Для українців на нашій державній мові друкують статті про безпечне й легальне працевлаштування в Польщі.

Що кажуть польські політики?

Українські мігранти є предметом впровадження з боку польських політичних партій своєрідних «махінацій». Наприклад, в 2015 році деякі республіканські чиновники вже почали називати українських гастарбайтерів «біженцями».

Не варто забувати про різницю між цими двома статусами. Адже біженець — людина, якій польська держава надає повне соціальне забезпечення. А трудовий мігрант самостійно оплачує своє перебування в країні, житло, харчування, і платить податки.

Називати речі не своїми іменами польським політикам було вигідно виходячи з контексту внутрішньої дискусії в ЄС, коли розглядався факт підвищення чисельності біженців у Європі (іммігрантів з Азії та Африки). Заява про «мільйон українських біженців, що біжать від війни» у 2015 році була способом отримати якомога більше квот на біженців в межах ЄС. Уряд Беати Шидло в 2016-2017 роках використовував подібні вислови для відмови від квот.

Звичайно, на дані заяви польської влади Україна відреагувала натяками на неправдивість відомостей про українських біженців. На підтримку цього польські ЗМІ висловили ряд кепкувань про те, що насправді за 2015 і 2016 роки статус біженця в республіці набули всього лише 18 українців (!). Після таких спростувань чиновники почали утримуватись від подібних заяв.

Негласним статусом «небезпеки» чи «загрози» українців наділяють польські націоналісти та радикали, яким не до вподоби присутність у країні будь-яких іноземців. Вішаючи настільки серйозні бирки на українців, радикально налаштовані партії навіть не замислюються над серйозністю своєї аргументації. Чимало доказів цих політиків здатні викликати лише посмішку на обличчях обізнаних польських громадян.

Польський інформпростір переповнюється тезами про кримінальних осіб та терористів, які прибувають до Польщі із сусідньої України. Саме звідси у республіку нібито з'їжджаються люди, заражені інфекційними захворюваннями. Складно не помітити абсурдність таких заяв. Багатьох це наштовхує на думку, що за поширенням подібних тез може перебувати Кремль. У Польщі існує досить багато радикальних сил, які приховано чи без сорому симпатизують Росії та можуть провокувати настільки явну дискредитацію українських трудових мігрантів у Польщі.

Аналізуючи такі «тези», стає зрозумілим, що деякі політики намагаються зробити із українців справжню загрозу для польського народу. «Від такої небезпеки слід триматись подалі» — на жаль, заяви із таким підтекстом також зустрічаються серед представників польської влади. Все це лише жалюгідні спроби посварити дружні народи шляхом формування недовіри один до одного.

У Польщі все частіше скаржаться на українців, нібито гастарбайтери витісняють місцеве населення з їхніх робочих місць. Існує думка, що українці, погоджуючись працювати за більш низьку зарплату, «демпінгують» вартість оплати праці. Це питання активно обговорюється навіть в інтелектуальних колах.

Вважається, що великі польські міста типу Варшави, Вроцлава та Кракова практично не відчувають на собі потік десятків тисяч приїжджих з України. Але сказати те ж саме про дрібні населені пункти не можна. Велика кількість мігрантів може порушити цілісність невеликих за чисельністю польських соціумів, які століттями взаємодіяли виключно між собою у власному закритому середовищі.

Так, наприклад, схід Польщі погруз у безробітті, тому його регіони відрізняються особливим рівнем депресивності. Саме тут можуть яскраво демонструватись напружені відносини між поляками та українцями.

Трудові мігранти стають жертвами шахраїв

Мігруючи в Польщу, чимало українців не захищені від ризику потрапити у різні неприємності. Чим більше українців мігрують до цієї держави, тим більше активізується шахраїв, охочих ошукати гастарбайтерів. У великій кількості з'являються посередницькі фірми, що пропонують допомогу в оформленні візи для роботи в Польщі. Ці ж компанії допомагають у працевлаштуванні. Серед подібних посередників можуть зустрічатись справжні шахраї, які обманюють українців на серйозні суми грошей (в межах 2,5–5 тис. грн.).

Навіть якщо компанія дійсно допоможе з оформленням паперів, не факт, що умови праці, які у підсумку надасть організація, будуть відповідати обіцяним. І після цього обдуреним українцям доводиться терміново шукати альтернативну роботу в чужій країні. Тоді всі заробітки зводяться лише до компенсації понесених втрат. Часто в поспіху мігранти потрапляють з однієї пастки в іншу.

Достатньо багато українців влаштовуються на роботу неофіційно, а це тільки підвищує ризик бути ошуканим. Але, на жаль, серед роботодавців, які пропонують офіційне працевлаштування, також є шахраї. Людина може пропрацювати місяць в хороших умовах, користуватися житлом, наданим компанією, але лише до першої зарплатні. Часто на рахунок таким іноземним працівникам нараховують лише мізерну частку того, що обіцяли. На ці дії у роботодавців завжди знаходиться безліч аргументів: податкові збори, штрафи та багато іншого. Цікаво, що проміжною ланкою між гастарбайтером та начальством часто виступають все ті ж українці. Таким чином земляки «наживаються» на своїх співвітчизниках.

Часто ці ж посередники не платять робітникам останню зарплатню, якщо знають, що українець повинен покинути країну терміново внаслідок завершення терміну дії візи. Мігрантові можуть пообіцяти нарахувати зарплатню в наступному місяці, але не поспішають цього робити, або ж таки нараховують, але зовсім іншу суму, набагато меншу, аніж очікувалось.

Посередницькі фірми підводять українців і у плані медичного страхування. Коли робітник захворіє і йому буде потрібна медична допомога, недобросовісна компанія просто звільнить працівника, тим самим залишаючи його напризволяще. У таких справах не обходиться без шантажу й залякування.

Кожному українцеві, який вирішив стати трудовим мігрантом, слід ознайомитися з декількома базовими речами.

Безкоштовні посередники. На сьогоднішній день на польському ринку праці можна без труднощів відшукати компанії, які не беруть грошей за надання роботи.

Усвідомлення власних прав. У кожного трудового мігранта є свої базові права, які захищаються польським законодавством. У разі якщо трудовий договір був порушений, обманутий співробітник може звернутися за допомогою до Державної інспекції праці. Шантаж і погрози — привід для подачі заяви в поліцію. Зазвичай посередники й роботодавці при одній лише згадці про будь-які інспекції перестають обмежувати права свого співробітника.

Допомогу та консультації можуть надавати й неурядові організації, наприклад, генконсульства України.

Квоти на робочу силу: плани чи реальність?

Польща вважається цілком ліберальною державою відносно гастарбайтерів, які прибули в країну з регіонів колишнього СРСР. Для того щоб врегулювати потік іноземної трудової сили в ЄС і скоротити випадки шахрайства на ринку праці, в країні очікується зміна правил працевлаштування мігрантів. Нововведення набудуть чинності з 1 липня.

Серед експертів найбільше дискусій та обурень провокує положення про нову систему квот, що поширюється на іноземних заробітчан. Планується, що кожне воєводство республіки щорічно буде отримувати певну кількість дозволів на роботу. Загалом на країну очікується виділення 500 000 квот. Варто зауважити, що ця цифра мізерно мала, адже тільки за минулий рік у Польщі було видано 1,3 мільйона трудових дозволів.

Поки що достеменно невідомо, чи набудуть подібні нововведення чинності. Таким чином Польща намагається захистити своїх працівників, але у той же час позбавляється цінної робочої сили, яка здатна суттєво підтримати польську економіку.

Оформляйте кредит у режимі онлайн без збору документів та походу в банк. Компанія «КЛТ КРЕДИТ» надає надшвидкі позики повнолітнім громадянам України. Розробляються вигідні системи знижок та різні бонусні заохочення для постійних клієнтів!

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X