«Хочеш не пропасти — почни красти»: як організації страждають через шахраїв?

«Хочеш не пропасти — почни красти»: як організації страждають через шахраїв?

«Хочеш не пропасти — почни красти»: як організації страждають через шахраїв?Власники бізнесу продовжують нести фінансові втрати через шахрайство з боку своїх співробітників і прорахунки некваліфікованих керівників. При таких умовах говорити про підвищення ефективності українського бізнесу не доводиться. Ситуація на вітчизняному фінансовому ринку загострюється через погіршення економічного стану держави.

Хто в зоні ризику?

Шахрайство повсюди. Несприятливе явище окупувало практично всі аспекти сучасного життя як в нашій країні, так і за кордоном. Іноді компанії міжнародного рівня повідомляють про втрати, які спровоковані діями шахраїв, в розмірі 10% від усього обороту організації. Суттєво, чи не так?

Схоже, немає такого бізнесу, який би не наражався на ризик потрапляння в руки зловмисних злочинців і провокаторів. Як не дивно, але якраз успішні компанії зі складною структурою організації найчастіше піддаються нападам злодіїв. Не допустити виникнення шахрайських схем у великих організаціях досить складно.

Компанія Kreston GCG провела опитування серед власників різних українських компаній. Дослідження показало, що 62% вітчизняних організацій так чи інакше ставали жертвами шахраїв. 40% опитаних компаній зіткнулися з проблемою крадежу грошових активів або несанкціонованого направлення коштів на фіктивні витрати.

З результатів численних досліджень стає зрозумілим, що розкрадання активів — найпоширеніший вид сучасного шахрайства. Також українські компанії зазнають серйозних збитків через некоректну звітну документацію, фальсифіковану штатними працівниками. Втрати можуть становити від 5 до 15% від усього доходу компанії.

Шістдесят відсотків опитаних українських організацій втрачають до 100 000 доларів за рік через злочинні дії громадян. 20% компаній повідомили експертам про значно більші обсяги втрат — від ста тисяч до п'яти мільйонів американської валюти.

Найчастіше від дій злодіїв потерпають компанії, що промишляють торгівлею та виробництвом (до 80% від усіх українських організацій, які постраждали від рук шахраїв).

Прогресування нелегальних схем всередині фірми безпосередньо залежить від кількості її співробітників. Серед численного персоналу ймовірність наштовхнутись на шахрая значно більша, ніж у вузькому колективі.

Експерти розглянули два типи компаній:

1. Організації з колективом в 500 осіб.

2. Фірми з кількістю працівників не більше ста людей.

Серед компаній, що відносяться до першого типу, 41% стикався з фактами неправомірних дій з боку співробітників. Тільки 28% від організацій другої категорії зазнали збитків через діяльність недобросовісних виконавців.

Хоч 40% компаній і заявили, що жодного разу не стикалися з шахрайством, експерти запевняють: управлінці й власники бізнесу можуть навіть не здогадуватися про факти крадіжок.

Також фахівці розглянули структури середньостатистичної української компанії та відзначили, що найчастіше крадуть у відділах:

• продажів (сорок два відсотки від усіх неправомірних випадків);

• закупівель (тридцять шість відсотків);

• виробничому підрозділі (тридцять чотири відсотки).

В інших країнах найбільш корумпованими є фінансові відділи.

Типовим шахраєм вважається співробітник, який провів у компанії від 3,5 років й довше. Ця людина вже встигла освоїтись, перейнятися усіма тонкощами своєї роботи й виявити найбільш зручні та ефективні способи крадіжок.

Що обіцяє українському бізнесові майбутній рік?

33% компаній, які брали участь в опитуванні, заявили, що їхній бізнес має високі шанси стати жертвою злочинців у найближчому році. Трохи більше сорока відсотків вірять у краще й стверджують, що ризики виникнення шахрайства у них малоймовірні. Існують навіть фірми, які на сто відсотків упевнені, що серед їхніх співробітників немає недобросовісних осіб і найближчим часом такі не з'являться.

Прогнози організацій ґрунтуються на вже наявному досвіді. Природно, що організації, яким пощастило уникнути неприємного досвіду боротьби з шахрайством, вважають, що позитивна тенденція не покине їх і в майбутньому році.

Ті ж власники бізнесу, які не з чуток знають, що таке боротьба зі злочинцями, заявляють, що бояться:

• необґрунтованих і нецільових витрат (тридцять один відсоток компаній);

• розкрадання активів (також тридцять один відсоток);

• недбалості й непрофесіоналізму своїх співробітників (двадцять чотири відсотки).

Найменше українські бізнесмени побоюються кібер-злочинів (8,5% опитаних фірм). Це зовсім не означає, що в нашій країні не розвинене так зване кібер-злодійство. Швидше за все, керівники організацій недостатньо проінформовані про можливі ризики.

Слід зазначити, що дане опитування проводилося задовго до того, як Україну охопив вірус «Петя». Можливо, зараз бізнесмени звернуть належну увагу на віртуальний захист своїх активів.

Як дати відсіч злочинцям?

Компанії з усього світу активно вкладають кошти в захист своїх капіталів і конфіденційної інформації. На жаль, передовий досвід закордонних організацій ще не повністю проник в Україну. Вітчизняні фахівці, як і раніше, користуються дещо застарілими способами виявлення фактів шахрайства:

  • веденням внутрішнього аудиту (сорок чотири відсотки організацій);
  • збором інформації з неофіційних внутрішніх джерел (38%);
  • випадковим виявленням неполадок (33%);
  • фіксуванням і стеженням за ходом підозрілих операцій (32%).

Представники половини опитаних компаній вважають, що співробітники крадуть через власну несумлінність. В інших компаніях (42%) винуватцем визначили неефективний внутрішній контроль підприємства або його повну відсутність (37%).

Все ті ж респонденти діляться власною думкою з приводу механізмів протидії злочинцям. Найбільш ефективними на їхній погляд є:

• налагодження регулярного контролю за діями керівників вищого й середнього рівня (55%);

• контролювання молодшого персоналу (42%);

• щорічна перевірка фінансової звітності (24%).

Для успішності компанії важливо, щоб її власник був притягнутим до безпосереднього процесу управління її діяльністю. Таким чином вдасться покласти край різноманітним злочинним маніпуляціям в межах компанії й підписанню невигідних угод, відмовитися від співпраці з непотрібними партнерами й т.д. Часто довести компанію до повного краху може звичайний топ-менеджер. Хто, як не власник організації, може найефективніше простежити за діяльністю важливого співробітника?

Важливим способом виявлення шахрайства є відкриття гарячої лінії організації (номера телефону або онлайн-каналу), а також залучення стороннього консультанта до фінансового розслідування. Світовий досвід показує, що якраз ці способи можуть привести до суттєвого зменшення грошових втрат підприємства. Але українські компанії з невідомих причин воліють ігнорувати міжнародний досвід, і досить нечасто користуються послугами, наприклад, все тієї ж гарячої лінії.

Компанія «КЛТ КРЕДИТ» довела свою сумлінність тим, що успішно видала понад дев'ять з половиною тисяч миттєвих експрес-позик. Вигідні акції та розіграші дозволяють оформляти позики іноді й під 0%! Кредити видаються протягом 15 хвилин без довідок і поручителів.

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X