Google проти Apple — яка із компаній вибрала вірну модель капіталізму?

Google проти Apple — яка із компаній вибрала вірну модель капіталізму?

Холдинг Alphabet (власник декількох компаній, які раніше належали Google) та компанія Apple — найбільш дорогі серед всіх компаній світу. Вони активно накопичують капітал, і на даний момент практично не мають конкурентів. Сукупна ринкова капіталізація організацій перевищує 1,3 трильйона доларів.

Компанії функціонують в спільних сегментах ринку й часто займають конкуруючі позиції стосовно одна одної. Наприклад, обидві організації випускають однакові лінійки товарів: від сучасних інноваційних гаджетів до, за деякими припущеннями, автомобілів. Можливо, саме тому ніхто не помічає головної відмінності між цими гігантами. Але ж у керівників таких успішних організацій кардинально різні принципи планування бізнесу, зокрема, ведення співпраці з акціонерами.

Якщо одна компанія готова піти на поступки інвесторам, то інша діє виключно у власних інтересах. Такі підходи до ведення бізнесу визначають дві основні моделі капіталізму й простежуються не тільки в зазначених компаніях, але й в інших, менших організаціях. Протилежні підходи не можуть співіснувати паралельно — один із них повинен лідирувати.

Нововведення в «Еппл»

Тоні Сакконагі, успішний аналітик фінансового ринку, розробив вельми цікаву стратегію для Apple. Свою доповідь експерт презентував ще навесні 2012 року. Раніше Тоні та його колеги вже зверталися до Тіма Кука (генерального директора «Еппл») зі своєю експертною думкою й порадою. На їхню думку, акціонери компанії повинні були отримати частину фінансових заощаджень організації. До речі, активи «яблучної» корпорації в 2011 році склали близько 100 мільярдів доларів. Кук був солідарним зі своїм попередником — Стівом Джобсом, і відмовлявся визнавати рентабельність подібних закликів.

«Еппл» не поспішала роздавати гроші й через інші причини. Досить вагома частина її активів осіла в далекій Ірландії. Така географія пов'язана зі створенням в 1980 році компанії Apple Operations International. Саме з цього моменту на рахунках новачка почав накопичуватися неамериканський прибуток гіганта «Еппл». Отже, щоб виплатити акціонерам гроші, корпорації довелося б спрямувати фінанси із Ірландії в США. Репатріація принесла б організації серйозні витрати на виплату податків.

Сакконагі врахував і цей аспект. Саме тому фахівець порадив Apple взяти гроші в борг в Америці та все-таки виплатити їх своїм акціонерам. Фінансисти детально розглянули сміливу пропозицію новатора й побачили в ній раціональне «зерно». Схвалення сторонніх фахівців спровокувало ще більший тиск на Кука. Бізнесменові знадобився всього лише тиждень, щоб поступитись «порадникам» і погодитись на видачу дивідендів акціонерам.

«Гугл» — на рівні темпу конкурентів

Через три тижні після описаної події з боку «Гугла» надійшли відповідні дії. Компанія якраз перебувала в активному пошуку варіантів зміцнення структури акціонерного капіталу. Раніше засновники Google мали головний та вирішальний вплив на результати будь-якого голосування. Така структура повинна була захищати керівництво компанії від тиску сторонніх сил. Керівники організації вважали, що в пріоритеті завжди має бути майбутнє компанії, а не короткострокові запити. У звіті Тоні Сакконагі концепція такого захисту від стороннього впливу була розкритикована.

Таким чином, як тільки в ЗМІ з'явилась інформація про заяву «Еппл», керівництво «Гугл» також оприлюднило дані про створення нової структури акціонерного капіталу. Під час голосувань акції засновників мали набагато більшу силу в порівнянні зі звичайними акціями (в 10 разів). В результаті ще довгий час основне право управління компанією знаходитиметься в руках її засновників.

Наслідки нововведень для «Еппл»

Чимало експертів вважають, що саме вищеописані події, які відбулися в компаніях «Гугл» та «Еппл», спровокували розвиток капіталізму XXI століття. Несподівано, але сміливі нововведення в компанії Apple привели її акціонерів до повного обурення. Виплата дивідендів призвела до того, що деякі інвестиційні фонди почали вимагати від компанії ще більших виплат. Інші ж організації «запросили» «Еппл» до суду, пропонуючи ввести кардинально новий вид акцій, які не обкладаються настільки високими податками.

На всі критичні зауваження Apple відповіла новою обіцянкою: виплачувати дивіденди в ще більших кількостях. З 2013 по 2017 рік компанія перевела в дивіденди та викупи 200 млрд дол. Фахівці порахували, що дана сума становить більш ніж 72% операційних грошових потоків за вказаний проміжок часу. Звісно, щоб профінансувати настільки дорогі нововведення, «Еппл» довелося взяти кошти в борг (99 млрд доларів). Як бачимо, головна ідея Сакконагі таки втілилася в життя.

Тим часом в «Гугл» ...

Google поскупилася на виплату щедрих дивідендів акціонерам. Хоча операційний потік цієї компанії за аналогічний проміжок часу також вражає кількістю нулів — 114 мільярдів доларів. І якщо «Еппл» погрузла в боргах, щоб здійснити задумані нововведення, то корпорація із Кремнієвої долини віддала під виплати всього лише 6% своїх фінансових потоків.

Розглядаючи історію з нововведеннями, виникає головне питання, яке хвилює капіталізм: як компанії повинні розпоряджатися своїми грошима? Доходи двох великих організацій прогресують — на даний момент на їхніх рахунках знаходиться в сумі близько двох трильйонів доларів. Незліченні суми перевищують потреби компаній. Куди ж повинні діватись накопичені кошти? І головне — хто повинен ними розпоряджатись: менеджери чи інвестори?

Влада над «Гугл» цілковито належить її засновникам і всім, хто входить до ради директорів. Проте останнє слово завжди за інвесторами. В «Еппл» ж немає впливових менеджерів як таких. Тому провідні позиції віддані інвесторам. Компанія, як і раніше, витрачає величезні суми своїх фінансів на інноваційні розробки та всілякі дослідження.

Складно не помітити, що у двох практично однаково успішних компаній кардинально різняться стратегії ведення власної діяльності. Два гіганти по-різному відповідають на горезвісне питання капіталізму: «як правильно відокремити інститут власності від зовнішнього контролю, і до чого можуть привести такі дії»?

Власники різних організацій вже давно не є менеджерами, як це було на початкових етапах розвитку бізнесу. Засновники наймають керівників і передають їм право контролю нам своїми компаніями. В цей момент дає про себе знати специфічна для економічного простору проблема — «принципал-агент». Це означає, що керівник чи об'єднання працівників мають право та змогу приймати доленосні для власників компанії рішення.

Впливові інвестори, як у компанії «Еппл», здатні частково вирішити проблеми, які виникають між замовником та його виконавцями. Менеджери знаходяться під владою власників і строго дотримуються їхніх вимог. Тому такого безчинства як у «Гугл» (малоефективна витрата коштів на «Гугл Плюс» чи втілення в життя фінансово невиправданих ініціатив менеджерів) в «Еппл» немає. Тут панує дисципліна й диктатура з боку високопоставлених інвесторів. Власники суттєвих пакетів акцій мають набагато більший вплив на дії компанії, ніж дрібні індивідуальні акціонери. Тільки вони в змозі присмирити апетити менеджерів, які шукають у всьому власну вигоду.

В «Гугл» втілена концепція «сильного» менеджменту: тут вважають, що інвестори часто зловживають своїм становищем, без урахування інтересів осіб, які дійсно зацікавлені в процвітанні компанії.

Чи правильно чинить керівництво Google? В «Еппл» є багато «короткострокових» інвесторів, яких цікавлять лише миттєві прибутки. Саме ці хедж-фонди свого часу почали активно подавати на корпорацію в суди. На цьому прикладі видно, що дії засновників «Гугл» мають право на загальне схвалення.

Хто ж має рацію насправді?

Зрозуміти, яка із двох успішних компаній дотримується вірної стратегії ведення бізнесу, можна частково. Досить глянути на прибутковість акцій світових гігантів. Розглядаючи проміжок часу з початку функціонування компаній і до сьогоднішнього дня, стає очевидним — «Гугл» істотно випереджає «Еппл». Але якщо поглянути лише на 2016 рік, ми помітимо, що Apple розвивається стрімкіше.

Повинно пройти ще багато років, щоб остаточно виявити, яка із організацій успішніша й заможніша. Тому однозначно визначити кращу фінансову стратегію поки що неможливо.

Як капіталізм впливає на звичайних людей?

Капіталістична система переслідує одну головну мету — знайти найбільш ефективний спосіб управління капіталом. Компанії, які правильно розпоряджаються заробленими коштами, радують своїх робочих стабільними зарплатами та гідними умовами праці.

Найбільш вміло розподіляти активи організації можуть лише менеджери, адже в їхньому розпорядженні досвід і знання, які накопичені компанією протягом усього її «життя». В той же час керівники можуть виявитися занадто корисливими, а їхні дії — спрямованими на свідоме або ненавмисне розорення фірми.

Розподіляючи прибуток, інвестори підвищують масштаби інвестицій. Такі дії призводять до активізації інноваційних процесів всередині організації. Але інвестори зазвичай не мають у своєму розпорядженні необхідні організаційні можливості. А їхні плани розраховуються на занадто короткі часові проміжки.

Якій моделі капіталізму судилось перемогти?

Розглянута стратегія «Еппл» вважалася провідною за останні десять років. Великі компанії вважали за краще розподіляти свої кошти шляхом викупу акцій. Для здійснення таких планів організації не шкодували грошей на оформлення величезних кредитів, в зв'язку з чим практично вся влада передавалася інвесторам. Більшою мірою з цієї причини приписати лаври переможця нікому.

Компанія «КЛТ КРЕДИТ» — надійний онлайн-кредитор, який завжди поспішає на допомогу жителям будь-якої частини України. Не важливо, що відбувається на світовій фінансовій арені, та які капіталістичні стратегії у веденні бізнесу актуальні на даний момент. Ви завжди можете отримати миттєву позику від «КЛТ КРЕДИТ» всього за 15 хвилин та на стабільно вигідних умовах. Організація регулярно влаштовує акції й розіграші. Поспішайте стати переможцем і Ви!

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
0
5
1
0
Читайте також
16.06.2017
Гроші в борг з 18 років. Які способи кредитування доступні українцям
13.12.2016
Як отримати кредит непрацюючим?
21.06.2017
Електронні гаманці українців можуть оподатковувати
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X