Економія повинна бути економною: чого чекати від нового закону про лічильники?

Економія повинна бути економною: чого чекати від нового закону про лічильники?

Нещодавно в Україні був прийнятий закон "Про комерційний облік комунальних послуг", згідно з яким у всіх будівлях повинні бути вмонтованими пристрої обліку енергоресурсів.

Нижче подані відповіді на найпопулярніші запитання про вплив нових правил на життя наших співвітчизників.

Якщо будинок не обладнаний пристроєм обліку, в чиї обов'язки входить його установка і хто повинен оплатити?

Згідно з новим документом термін установки устаткування обліку тепла й води в житлових будинках — до початку жовтня 2018 р. Установка цих пристроїв — обов'язок постачальників послуг, а жителі, в свою чергу, протягом декількох років будуть повертати за них гроші.

Суми знадобляться істотні. Так, наприклад, теплолічильник на багатоповерховий житловий будинок коштує приблизно п'ятдесят-сімдесят тисяч гривень. У законі зазначено, що місцеве управління може спонсорувати монтування обладнання. Тому сьогодні більшість українських міст практикує програму співфінансування: частина фінансів на придбання лічильників надходить від постачальників послуг, частина оплачується з місцевого бюджету.

Значить, люди ще п'ять років будуть додатково оплачувати лічильники?

Ні. Для цього органи місцевої влади спільно з постачальниками послуг розробляють спецпрограми, які передбачають безпосереднє включення витрат на монтаж пристроїв обліку споживання ресурсів у ціну на послуги. Тим більше, в Києві майже дев'яносто шість відсотків багатоповерхових будинків вже мають лічильники, а в Хмельницькому цей показник і зовсім досяг ста відсотків. Але це швидше виняток із правил — у більшості міст України даний показник не перевищує п'ятдесяти відсотків.

Будинок буде обладнаний приладами обліку тепла й води, а що на рахунок лічильників на газ та електрику?

Устаткування для обліку природного газу та електрики встановлюється окремо в кожну квартиру. Оплата проводиться за використану кількість ресурсів. Щоправда, установка поквартирних лічильників на газ для постачальників послуги коштує дуже дорого. Звичайно, адже різниця між вартістю установки лічильника на будинок та вартістю монтування величезної кількості лічильників у сотні квартир досить відчутна. Через те, що українці не оплачують рахунки за газ вчасно (більше 11 млрд гривень боргу), постачальник не може встановити лічильники в усі квартири. Тому є багатоповерхові будинки, де прилад обліку природного газу — один на весь будинок, а не в кожній квартирі.

Оплата за використаний газ здійснюється таким чином: загальний обсяг витрачених кубів газу розподіляється між зареєстрованими мешканцями. Трапляється, що в приміщенні прописаний один мешканець, а реально проживає ціла сім'я. Люди витрачають газ на сім'ю, а оплачують по рахунках за одного. Залишок суми компенсують інші мешканці будинку, адже решта витрат розподіляється між ними.

А якщо не встановлювати прилад обліку в будинку?

Загальне обладнання обліку води й тепла буде встановлене в будь-якому випадку, згідно з розпорядженням. Якщо жителі налаштовані проти цього заходу, обладнання може бути вмонтоване через судову ухвалу. А ось пристрої обліку природного газу повинні бути встановленими в кожній квартирі.

Закон "Про комерційний облік природного газу" вимагає, щоб газові компанії встановили лічильники у всіх домогосподарствах до першого січня 2018 р.

Пристрої обліку тепла й води стоять і в квартирі, і в будинку. Які показання слід оплачувати?

Квартирні лічильники (по можливості) потрібно встановлювати хоча б через потенційну економічну вигоду.

Згідно з різними статистичними даними, сімдесят відсотків багатоповерхівок в Україні мають горизонтальну подачу тепла. А це означає, що немає технічної можливості встановити теплолічильник у кожну квартиру. Для переобладнання системи в квартирах багатоповерхових старих будинків необхідна неймовірна кількість коштів. Тому такі зміни недоцільні.

Вода оплачується по загальному лічильнику, але з орієнтуванням на показники індивідуальних приладів обліку. Вона може "пропадати" у квартирах і цілому будинку. Деякі мешканці кріплять на прилади магніти й приховують "правильні" показники. Також може статись прорив, або до внутрішньобудинкової системи можуть підключитись без відповідного дозволу. За все це доведеться платити. Розбиратися з такими випадками згідно із законом повинні самі мешканці будинку.

При монтуванні лічильників оплата стане меншою?

Не зовсім так. Без цих пристроїв оплата рахунків проводилась за встановленими квотами. Із установленим приладом доведеться платити за реально використані обсяги. І на практиці може виявитись, що будинок споживає більше теплової енергії. В результаті суми в квитанціях можуть зрости. Це трапляється в неутеплених будинках із температурою обігріву 25–26 градусів.

"Монтування теплолічильника в такому будинку призводить до того, що люди починають висловлювати невдоволення збільшеними сумами. Але відключитися від приладу вже не можуть. Тоді його ламають або взагалі прибирають. Причина — бажання повернутись до колишніх розмірів рахунків. Шкода, що люди не хочуть думати про економію та встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП)", — прокоментував фахівець з комунікацій ДТЕК ЕСКО А. Ковалишин.

Що дають прилади обліку енергоресурсів?

Облік — це початок економії. Після монтажу загальних лічильників тепла слід встановлювати ІТП. Завдяки їм можна буде контролювати не тільки обсяги використаного тепла, але й координувати споживання — зменшувати подачу тепла вдень, коли багато мешканців на роботі, або якщо на вулиці потеплішало.

"Найчастіше встановлені лічильники сприяють зниженню витрат на оплату теплової та електричної енергії, газу й води. Прилад фіксує реальні обсяги витрачання ресурсів. І людина може управляти ними. Лічильник відповідає не за економію — він змушує людей відноситись до ресурсів раціонально", — говорить Ковалишин.

Устаткування для контролю витрат ресурсів — це база для енергоуправління і в побутовому плані, що дозволяє знизити використання ресурсів до десяти відсотків, злегка раціоналізувавши свої звички в енергоспоживанні.

Закон "Про комерційний облік комунальних послуг" поки не має юридичної сили, оскільки президент його ще не підписав. Але фахівці вважають, що не обов'язково чекати прийняття закону, щоб потім купувати обладнання за підвищеними цінами.

"Ми радимо звернути увагу на двозонні апарати обліку електрики. У липні наша організація почне реалізацію комплекту енергозберігаючих продуктів "Розумний WATT" із двозонним лічильником електрики в своєму складі. Використовуючи його із енергозберігаючими елементами (лампочки й розетки) та правильним підходом, можна знизити витрати на оплату за електрику до п'ятдесяти відсотків", — радять в ДТЕК ЕСКО.

Українська мікрофінансова організація «КЛТ КРЕДИТ» займається видачею експрес-кредитів на найвигідніших умовах в країні. Діючі на даний момент акції й програми лояльності роблять мікропозики ще привабливішими та доступнішими для простих громадян. Не прогайте свою можливість стати власником необхідної суми із низькими відсотковими ставками для придбання пристроїв обліку споживання енергоресурсів та не тільки. Будьте раціональними — почніть економити просто зараз разом із «КЛТ КРЕДИТ»!

За матеріалами Finance.UA

 
До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X