Дешевих сигарет більше не буде. Виробники скаржаться на збитковість бізнесу

Дешевих сигарет більше не буде. Виробники скаржаться на збитковість бізнесу

Зміни механізму розрахунку акцизного податку цілком обґрунтовані, до того ж відповідають вимогам ЄС. Але не варто забувати, що нововведення приведуть до появи великої кількості контрафакту на українському ринку тютюнових виробів. Втім, політики не поспішають йти на повідку в «сигаретних» компаній. Податки будуть зростати — в цьому немає сумнівів, а за яким механізмом — невідомо.

Чого вимагають бунтарі?

На вітчизняному ринку реалізується багато дешевих сигарет, а їхня вартість нижча, ніж обсяг мінімального акцизу (11,92 грн), помножений на коефіцієнт 1,85. Виходить, що виробнику за кожну пачку доводиться платити державі занадто великий податок.

На даний час компанії змушені втримувати ціни на продукцію на тому ж рівні, не завищуючи ставки. При цьому обсяги акцизних зборів не перестають стрімко зростати. Вимога тютюнових лідерів — право на продаж сигарет вроздріб за дорожчою вартістю з урахуванням акцизу, помноженого на коефіцієнт 1,85. При таких умовах від вартості продукту, зазначеної на пачці, можна буде віднімати не більше 5% знижки.

Слід зауважити, що раніше виробники не поспішали підвищувати вартість продукції, щоб не втратити клієнтську аудиторію. Адже як тільки товар починає дорожчати, споживач відразу ж шукає більш дешеві марки.

Думка українських виробників

У парламенті знайшлися депутати, які підтримали ідею тютюнових компаній та створили відповідний законопроект. Серед авторів документа відомий політик, представник партії «Батьківщина» Олександра Кужель.

Парламентарій заявила: створений законопроект цілком узгоджений з основними гравцями ринку. Троє з чотирьох великих підприємств заявили про згоду з ініціативою авторів законопроекту. На їхній погляд, після нововведень виробники зможуть самостійно визначати вартість для своєї продукції, не завдаючи шкоди бюджетним коштам держави. Описаний в документі механізм повністю прозорий, та прив'язаний до акцизного податку, а не до впливу будь-яких органів влади — так вважає Юрій Рилач, керівник одного з відділів організації British American Tobacco (Україна).

Підвищення акцизу здалося цікавим і вартим уваги Наталії Бондаренко, представниці компанії «Філіп Морріс Україна». На її думку, законопроект здатний наповнити бюджет країни додатковими коштами. Адже на даний момент багато представників тютюнового ринку змушені продавати продукцію за ціною, нижчою за собівартість. Відповідно, чим багатший реалізатор, тим більше грошей він перераховує в державну казну.

Бондаренко впевнена: заплановані зміни в законодавстві призведуть до гармонізації ринку тютюнових виробів. При цьому ставки на товар будуть збільшуватися поступово.

Андрій Фіта, представник компанії JTI Україна, підкреслює: розроблювальна модель підвищення податків — не новина. Проект давно використовується в країнах ЄС, тому й ефективність нововведень в Україні беззаперечна.

Андрій пояснює, що на даний момент на тютюновому ринку країни відбуваються необґрунтовані явища. Наприклад, коли ставки акцизу підвищуються, вартість продукції або починає необґрунтовано коливатись, або зростає, але не відразу, а з запізненням (від декількох місяців до півроку). Як тільки вищеописаний механізм буде приведений в дію, ціни на продукти будуть швидше корелюватися зі зростанням податкових ставок. Таким чином бюджет країни швидше наповнюватиметься додатковими коштами.

Негативна сторона можливих нововведень

При всьому вищесказаному, є й такі гравці тютюнового ринку, яким ідея з новою акцизною моделлю не сподобалась. Так, Олег Стрекаль, представник Imperial Tobacco в Україні, пояснює: сигарети, які раніше продавали за доступною для більшості українців «таксою», після нововведень будуть коштувати набагато дорожче. Це негативно позначиться на звичайних покупцях.

Цілком передбачувано, що незабаром акциз буде підвищений приблизно на тридцять відсотків (а можливо й вище). В такому випадку, щоб купити найдешевші сигарети, українцю доведеться викласти 28,6 гривень. А без нововведень точно такий же тютюн коштував би на 3 грн дешевше. Вони покликані підвищити прибуток виробників, але ніяк не зіставляються з інтересами простих громадян.

Ухвалення законопроекту призведе до подорожчання продуктів від дешевих українських марок — вони будуть коштувати стільки ж, скільки популярні закордонні. Навіщо українцю купувати товар сумнівної якості (який ще недавно входив у категорію дешевих продуктів) за тією ж ціною, що й випробуваний міжнародний бренд? Компанії, що виробляють дешевий продукт, просто втратять більшу частину своїх клієнтів.

Про споживачів у даній ситуації й зовсім ніхто не думає. Громадянам доведеться або абсолютно безпідставно переплачувати гроші, або труїти себе контрабандним тютюном.

Чимало політиків і представників тютюнових компаній активно обговорюють вигоду, яку від нововведень може отримати ЛТФ — фабрика тютюну у Львові. Справа в тому, що продукція цієї компанії поширюється за ціною, однією з найбільш доступних по всій Україні — вісімнадцять-двадцять гривень за одну пачку. При цьому деякі вітчизняні компанії заявляють, що продукція фабрики займає близько десяти відсотків усіх сигарет на роздрібному ринку. Цього літа одне з популярних у країні видань опублікувало інформацію про те, що частка організації в поточному році прирівнялась до 6,3% (1% — у другій половині минулого року).

Все це скоріше припущення, ніж достовірна інформація. Немає строгих фактів, які б давали підстави вважати ЛТФ ініціатором підвищення мінімального акцизу.

Зобов'язання перед ЄС: у кожного своє тлумачення

Розглянутий законопроект не знайшов однодумців і серед представників Мінфіну. Тут повідомляють, що вказаний в документі коефіцієнт не задовольняє зобов'язання, які наша держава взяла на себе перед ЄС. Адже % акцизу в ціннику на пачку тютюнового виробу не повинен бути меншим 60. Після проведення нескладних підрахунків стає зрозуміло, що з коефіцієнтом в 1,85 цей відсоток буде набагато нижчим (менше 54%).

Автори документа, так само, як Мінфін, посилаються на зобов'язання країни перед ЄС. Проект враховує вимоги директиви в плані обсягу акцизного податку, який повинен бути не меншим дев'яносто євро за тисячу сигарет. Відповідно до цього законопроект пропонує щороку підвищувати обсяг акцизу та ставку мінімум на двадцять відсотків.

В цій же директиві є й інші норми, про які саме й говорять в Міністерстві фінансів. Цікаво, що Мінфін раніше вже згадував про можливе підвищення акцизу на сигарети на 20% в наступному році.

Ціна нововведень: в Україну почне масово надходити контрабанда

Виробники не згодні зі щорічним збільшенням ставок вище двадцяти відсотків. Наталія Бондаренко, співробітник компанії «Філіп Морріс Україна», говорить про скрутний рівень життя населення. Громадяни просто не зможуть купляти дорогу продукцію. Нововведення призведуть до фатального — в Україні почне активно розвиватись «чорний» ринок тютюну. Зросте кількість контрабандної продукції та контрафакту.

Михайло Кобцев, парламентарій, представник «Блоку Петра Порошенка», впевнений, що поетапне підвищення планки до дев'яносто євро — вкрай необхідний для країни захід. Єдине, що б виправив Михайло в законопроекті — швидкість введення реформи. Кобцев вважає, що підвищувати акциз потрібно розмірено, порівнюючи швидкість змін із тенденціями в сусідніх країнах.

Якщо в нашій країні ставки почнуть зростати з невблаганною швидкістю, а в сусідів залишатимуться на колишніх низьких рівнях, Україна ризикує перетворитися в імпортера контрабандних тютюнових виробів. Депутат упевнений, що дешева нелегальна продукція з Білорусії, РФ або Молдавії заповнить українські прилавки. Саме тому не варто сліпо керуватись тільки показниками ставок в ЄС.

Нелегальний ринок розвивається через підвищення акцизних зборів — ця тенденція очевидна. Юрій Рилач із "Брітіш Американ Тобакко Україна" нагадує про приклад невірних дій з боку української держави. Не так давно ставка була піднята відразу на сорок відсотків. Спільнота постачальників нелегальної продукції відразу ж відреагувала та примножила обсяги свого товару. Про це говорять не здогадки, а конкретні цифри, підраховані експертами — повідомляє Рилач.

Imperial Tobacco, говорячи про нелегальний бізнес, підкреслює: його розвитку обов'язково посприяє запропонований депутатами законопроект, а точніше — зазначений в ньому коефіцієнт 1,85. Ціни між легальним і контрабандним ринками будуть істотно відрізнятись. Клієнти відійдуть до тіньових бізнесменів. Легальна продукція продаватиметься гірше, а значить, бюджет не дорахується кругленької суми грошей. Тютюнову сферу огорне масова криміналізація.

Кобцев переконаний, що законопроект ще довго буде викликати суперечки в депутатів і залишатись без розгляду. Експерт вважає: обговорення нововведень буде відкладене на жовтень, а може, й на листопад поточного року.

В Україні дорожчає не тільки тютюн, а й продукти, побутова техніка, житло. Впоратися із зростанням цін без сторонньої допомоги складно. «КЛТ КРЕДИТ» — мікроінформаційний ресурс, на якому зібрана вся необхідна інформація про надійних онлайн-кредити. Сайт допоможе підібрати оптимальний варіант, а після перерахує на рахунок необхідну суму грошей протягом кількох хвилин після звернення. Остерігайтеся шахраїв і користуйтеся тільки перевіреними ресурсами для підбору кредиторів!

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
От 51 голосов
0
5
1
51
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X