Das ist Fantastisch. Перспективи 4-ї індустріальної революції

Das ist Fantastisch. Перспективи 4-ї індустріальної революції

У 2015-му році робóти позбулися 600 співробітників компанії Changying P.T. (Китай), які займалися обслуговуванням лінії китайських смартфонів. Причиною для масового скорочення виступили навіть не матеріальні труднощі компанії, як можна припустити початково, а запуск роботизованої лінії. Таким чином, необхідність в «живій» робочій силі стала сумнівною. Більш того, за рахунок ефективної діяльності автоматів тепер стало можливим збирати до 21 000 девайсів у день, а не 8 000, як було до цієї події. Приблизно в кожному четвертому смартфоні, зібраному людськими зусиллями, був брак. Тепер цей показник знижений всього до 5%.

Настав 2016-й рік. В одному з причалів голландського мегаполісу Роттердам з'являється ціла колона з вантажівок. У першій з них сидить водій. А в інших водіїв немає. Як так? Все просто. Іншими машинами управляє автоматична система, яка запрограмована на повторення маневрів людини.

А ось і поточний 2017-й. Два американці гуляють по околицях Дубая і про щось розмовляють. Вони — засновники організації Cazza. Тепер у них є замовлення на будівництво хмарочоса висотою в 80 метрів, надрукованого на тривимірному принтері. Залишилося оглянути місце для будівельного майданчика.

Описані вище події, здається, особливо не пов'язані між собою. Але все це — наслідок 4-ї індустріальної революції, яку ми переживаємо зараз.

Революційні етапи в історії

Якщо зараз відбувається 4-а революція, то коли відбулися перші три?

1-а ІР ознаменувалася шаленим розвитком промисловості під кінець XVIII століття в Європі та Сполучених Штатах. Справжнім атрибутом даної епохи стали теплові двигуни зовнішнього згоряння, а також масова заміна ручних (людських) засобів праці машинами й механізмами. Завдяки даним змінам вдалося багаторазово підвищити обсяги виплавки чавуну та текстильного виробництва.

2-а ІР «датується» серединою XIX століття. Відбувається масове спорудження залізничних колій, винахід електрики, формування виробництв з конвеєрним форматом роботи, практикуються нові техніки розплаву сталі.

Наступна технологічна хвиля припадає на 60-ті роки минулого століття. З'являються порівняно невеликі та відносно недорогі обчислювальні апарати. Розвиваються цифрові канали зв'язку, економіка в багатьох своїх аспектах здобуває цифрову форму. Як яскравий результат цієї революції, з'являється всесвітня глобальна мережа Інтернет.

Цим періодам властива умовність. Такі революції не можуть бути одномоментними. Відбувається зростання, спад, вихід на пік. Та й в географічному плані різниця суттєва. Наприклад, коли на початку 00-х чимало компаній почало працювати виключно через Інтернет, а бідні студенти ставали мільярдерами, розробивши перші пошукові системи, соціальні мережі та програми для обміну швидкими повідомленнями, в Україні все ще продовжували виробляти сталь у печі зразка XIX століття.

Як краще зрозуміти форму поточної революції? Уявіть собі, що наш світ покритий незакінченою мозаїкою. А елементи її — це шматки різних прогресуючих технологій. У деяких країнах ці фрагменти розташовані щільніше, у інших — менш щільно. Але загальна зарисовка вже є. Майбутня картинка буде формуватися за рахунок поширення Інтернет-можливостей, механізації праці, масового застосування відновлюваних «джерел» енергії, нанотехнологій та тривимірного друку. Цей список — неповний, але навіть описаних пунктів достатньо, щоб докорінно змінити наше життя на краще. Питання лише в тому, наскільки більш якісним і безпечним буде від цього людське існування...

Неприємні наслідки, яких не уникнути

Безпілотні автомобілі на сонячній енергії, високотехнологічні шлеми VR — це, звичайно, круто й гідно захоплення. Але слід пам'ятати, що будь-які технологічні прориви загрожують соціальними проблемами. Наприклад, третя революція тільки розширила прірву між добробутом багатих держав і бідних. Нелегальні емігранти, терористичні акти — все це наслідки швидкого технологічного прогресу.

Чи буде поточна революція винятком? Навряд чи. Головна проблема для соціуму — постійне розширення можливостей для автоматизації, через що мільйони людей втрачають свої робочі місця. Через зростання безробіття почнуться кризи в пенсійних системах і механізмах соцдопомоги. Багатьом людям буде просто нема на що жити. Крім того, примусове безробіття погано впливає на психологію соціуму. Прояви нестабільності можуть дійти й до масових самогубств.

Найзавбачливіші держави вже розмірковують над пошуком вирішення цієї проблеми. Популярні ідеї на сьогоднішній момент:

  1. Скорочення робочих годин.
  2. Надання громадянам «безумовного доходу» (фіксована сума, що видається без будь-яких зворотних зобов'язань).

У будь-якому випадку, індустріальні революції неминучі та безупинні. Все, що можна зробити — максимально загладити негативні наслідки для громадськості. Наприклад, продумана політика систем освіти й регуляції може підвищити потребу в творчих здібностях талановитих людей. Дана область ще не підвладна машинам.

І трохи про переваги. За рахунок індустріальної революції вдасться знизити кількість катастроф, вина в яких повністю на людському факторі. Наприклад, 95% дорожньо-транспортних пригод трапляються через недбалість водіїв. А ось інноваційні біотехнології та тривимірний друк дозволяють виліковувати хвороби, які до цього часу ставили хрест на житті людей. Є потенціал і для підвищення середньої тривалості життя — приблизно до ста років.

Віртуальність, яка наближена до реальності

Найбільш скептично налаштовані громадяни стверджують, що революція може привести до повного знищення або поневолення людства комп'ютерним розумом. Про те, що таке можливо, йдеться не тільки в голлівудських фільмах на кшталт «Термінатора», а й із вуст заслужених вчених. Відомий підприємець М. Цукерберг, втім, спростовує ці думки, вважаючи розвиток штучного інтелекту великою перевагою для всього світу.

Конкуруючі сторони мають рацію кожна по-своєму. У будь-якому випадку, штучний інтелект перебуває під повним контролем людини. Творці нових, більш потужних систем подбають про впровадження декількох рівнів безпеки. Якщо роботи й будуть масово поширюватись, наказувати їм будуть люди.

Більше скептицизму викликають технології VR — virtual reality. «Гугл» разом із «Еппл» активно працюють над використанням цих технологій в своїх смартфонах. Уже зовсім скоро ці гаджети можуть бути замінені на ринку окулярами VR, за допомогою яких кожна людина буде бачити світ «по-своєму».

Проте всі ці технології можуть принести цілий калейдоскоп корисностей. Туристи й мандрівники зможуть насолоджуватися архаїчним виглядом історичних кварталів, а інженери й архітектори зможуть виявити слабкі конструкційні елементи в своїх спорудах.

4-а індустріальна революція відкриває безліч нових рішень у плані взаємодії людини з оточенням. Наприклад, в значній мірі зменшується рівень викидів парникових газів за рахунок застосування відновлюваних джерел, а також зниження енергоспоживання.

Нову революцію співвідносять з розвитком шерінгової моделі споживання, при якій товари й послуги більше орендуються, ніж передаються в повноправне володіння. Як один із прикладів сервісу спільного застосування можна навести ресурс Blablacar.

Зросте й рівень утилізації / перероблення відходів. На даний момент безліч підприємств беруть курс на переробку вторинної сировини або на нову модель виробництва, яка передбачає повну безвідходність.

Зміни, що відбуваються прямо зараз, одночасно і спрощують життя, і створюють безліч додаткових проблем. Куди схилиться чаша терезів — залежить лише від підходу людини до використання нових можливостей.

Але якщо Ваше життя вимагає змін на краще вже в цю хвилину, звертайтеся в «КЛТ КРЕДИТ». Провідна мікрофінансова організація України готова профінансувати Вас прямо зараз. Економте на низьких відсоткових ставках та за рахунок участі в акціях.

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Еще никто не поставил оценку
0
5
1
0
Читайте також
28.03.2018
Що заважає «Газпрому» відмовитися від транзиту газу через Україну раніше 2021 року?
17.11.2017
Як звільнитися (або звільнити) без порушень законодавства?
12.07.2017
Володієш «зайвою» нерухомістю? Плати податок державі!
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X