Чи можна їздити на дорогому авто і не платити транспортний податок?

Чи можна їздити на дорогому авто і не платити транспортний податок?

Багатьох автовласників схвилювали новини з податкової служби — в черговий раз були змінені критерії до автомобілів, за які доведеться платити податок. Які суми прийдеться сплачувати в державну казну, чи існує можливість переглянути рішення податкової служби в суді, на які штрафні санкції піде Державна фіскальна служба — ці та інші нюанси взаємовідносин автовласників і податківців вимагають грамотного аналізу і консультацій фахівців, що мають досвід розгляду таких справ.

Дорогий автомобіль — великі податки

Оскільки транспортний податок сплачується за поточний рік, власники елітних авто, вартість яких перевищує 1,2 мільйона гривень, а час випуску датується мінімум 2013 роком, зовсім скоро отримають повідомлення з податкової про необхідність сплати 25 тис. грн. Таке сповіщення має прийти не пізніше 1 липня за адресою реєстрації автомобіля.

Фізичні та юридичні особи, резиденти і нерезиденти, в чиїй власності є такий автомобіль, зобов'язані сплатити державі вищевказану суму. Ще зовсім недавно середня ринкова вартість автомобіля, за який необхідно було платити транспортний податок, становила 750 «мінімалок», що в грошовому вираженні дорівнювало трохи більше 1 мільйона гривень.

На початок минулого року розмір мінімальної зарплати становив тисячу триста сімдесят вісім грн., а в цьому році він зріс до 3200 грн. Тому нова методика розрахунку вартості автомобіля визначається, виходячи з 375 «мінімалок», що дає порогову суму для нарахування податку від 1,2 млн. грн. В цій ситуації у виграші виявилися власники автомобілів, які купили їх за ціною 1,1–1,9 мільйона. Цього року їм не доведеться платити державі ані копійки.

Середня ринкова вартість машини визначається маркою автомобіля, роком випуску, типом і обсягом двигуна + деякими іншими показниками. Ця методика затверджена Кабінетом міністрів, і саме по ній буде проведений відбір автомобілів, чиїм власникам доведеться розпрощатися з досить значною сумою.

Багато автосалонів, побоюючись зниження попиту на дорогі авто, знижують ціни на цю продукцію, влаштовуючи різні акції, щоб ціна машини не перевищувала заповітного порога. Але чи зуміють покупці переконати таким чином податкову в низькій вартості своїх автомобілів, невідомо.

Можна самому спробувати вирахувати середньоринкову ціну своєї машини і дізнатися, чи варто Вам побоюватися повідомлення податкової. На сайті Мінекономрозвитку спеціально для автовласників розмістили онлайн-калькулятор, який допоможе Вам розрахувати вартість автомобіля за вказаною методикою.

Платити чи не платити — рекомендації юристів

Після отримання оповіщення на сплату податку відводиться рівно 60 днів. По закінченню цього терміну розмір податкової виплати почне рости. Згідно зі статтею 129 ПКУ нарахування пені починається вже з першого робочого дня після закінчення терміну, визначеного законом. Навіть якщо Ви звернетеся в суд, нарахування пені не припиниться на час судового розгляду.

Розмір пені залежить від облікової ставки НБУ і становить 120% річних від цього показника. Штрафні санкції нараховуються на кожен календарний день, включаючи дату погашення боргу. Тобто, кожен день прострочення обійдеться в суму близько 12 грн.

Юристи попереджають, що в разі несплати податкова служба має право описувати майно боржника, що позбавляє його можливості розпоряджатися ним на свій розсуд. Якщо автовласник не поспішає розпрощатися із 25-ма тисячами, його майно може бути реалізоване, а виручені кошти підуть на сплату боргу.

Крім сплати податку у встановлений термін, слід переконатися у відповідності зазначених реквізитів тим, які діють на момент сплати. Є ймовірність того, що за 60 днів, виділених для сплати податку, реквізити можуть змінитися.

Якщо Ви не отримали такого повідомлення, але Ваш автомобіль явно підпадає під зазначені умови, для податкової служби це не є причиною скасувати нарахування пені. Якщо податківці відправили Вам повідомлення за правильною адресою, то відсутність його у Вашій поштовій скриньці не може виступати виправданням несплати податку. Втрата повідомлення в процесі доставки цілком можлива, тому автовласникам варто самим подбати про його отримання, не чекаючи нових повідомлень з нарахованими штрафними сумами.

Тільки в тому випадку, якщо податкове повідомлення було доставлено після 1 липня поточного року, це є юридично обґрунтованим приводом для подання позовної заяви та оскарження необхідності сплати цього податку.

Транспортний податок — на чию сторону стануть суди?

Виходячи із досвіду судової практики, складно сказати, яке рішення прийме суд в разі позову автовласника щодо податкової служби. Відомо, що будь-які зміни в податкове законодавство повинні вноситися не пізніше 6 місяців до початку нового бюджетного періоду. Якщо ж, як в цьому випадку, нововведення в податкове законодавство були прийняті буквально перед настанням нового року, то вони повинні вступити в силу лише через рік. У 2015 році саме така позиція дозволила багатьом власникам дорогих автомобілів через суд довести своє право не платити податок. У 2016 році також було чимало випадків, коли суд задовольнив позови і скасував транспортний податок. Ці рішення були підтримані і Вищим адміністративним судом, що говорить про високі шанси домогтися потрібного судового рішення.

Відомі випадки скасування податку в 2016 році, коли зміна бази його нарахування теж припала під новий рік. Тоді при нарахуванні податку на розкіш замість обсягу двигуна до уваги почали брати тільки вартість автомобіля, але багато власників автотранспортних засобів змогли успішно відстояти свої права. Юристи переконані, що помилки законодавців і в цьому році стануть підставою для судів задовольняти позови на користь платників податків.

Але існує й інша практика, коли суди відмовляли у скасуванні сплати цього податку. Як аргумент вони наводили такий довід — Конституційний суд не виніс рішення щодо неправомірності внесених змін до податкового законодавства, а отже, податкова служба діє в межах Конституції України і її дії оскарженню не підлягають.

Єдиною підставою для перемоги в судовій суперечці може стати будь-яке порушення податкової служби, від недотримання терміну доставки повідомлень до неправильного нарахування суми податку. Проте така аргументація може стати підставою для визнання недійсним самого повідомлення, але навряд чи цього вистачить для повноцінного скасування податку.

Про що потрібно знати автовласникам

У 2011 році була скасована норма закону, яка зобов'язувала оформляти у нотаріуса довіреність на право користування автомобілем. Тепер власник має право передати управління своєю машиною будь-якій особі, що володіє правами, страховкою і техпаспортом. Але в цьому випадку постає закономірне питання: хто повинен платити податок на машину? Власник чи орендар?

У юристів і фахівців з податкової служби є чітка відповідь — хто має право власності, той і повинен здійснювати оплату податку. Адже багато власників автомобілів продавали їх саме на підставі довіреності, щоб уникнути великих податків на продаж. Тепер у них є два виходи: переоформити угоду за всіма правилами або щорічно платити значну суму в якості транспортного податку.

Одним із способів знизити суму податку є можливість довести податковій службі, що Ваш автомобіль не був об'єктом оподаткування в зазначений період. Наприклад, Ви купили автомобіль в середині року, а значить, сума податку розраховується наступним чином — 25 тисяч гривень потрібно поділити на 12 місяців і помножити на кількість місяців, протягом яких Ви фактично були його власником. Період з 1 січня до дати продажу стане розрахунковим періодом для сплати податку колишнім власником. Але якщо Ви продали автомобіль вже після сплати податку, то не сподівайтеся на перерахунок і повернення частини сплаченої суми.

Ще один реальний спосіб знизити розмір податку є у власників тих транспортних засобів, яким цього року виповнюється 5 років з дня випуску. У цьому випадку податок сплачується тільки за місяці, що передують цій даті, а його розмір вираховується за наведеною вище формулою. Якщо документів, що підтверджують дату випуску автомобіля, немає, то п'ятирічний термін відраховується з 1 січня того року, який вказаний в реєстраційному свідоцтві. Якщо Ви реєстрували автомобіль в 2012 році, то термін дії оподаткування вже закінчився.

Як бути автовласникам, у яких автомобіль був викрадений? У цьому випадку податок не сплачується до тих пір, поки машина не буде знайдена і повернена власникові.

Варто пам'ятати про те, що володіння дорогим автомобілем не передбачає ніяких пільг і поблажок. Навіть якщо в якості власника зареєстрований інвалід або пенсіонер, благодійна або громадська організація, від сплати зазначеної суми не може бути звільнений ніхто. Відомо, що для ухилення від податків деякі несвідомі громадяни переписують своє майно на незаможних. Тепер такого роду «лазівки» перекриті, а значить, необхідна сума в будь-якому випадку повинна бути перерахована в бюджет держави.

Існує багато питань, пов'язаних зі сплатою транспортного податку, з якими складно розібратися власнику автомобіля. Порада юристів: не чекати застосування штрафних санкцій, а завчасно отримати консультацію досвідченого фахівця, який допоможе уникнути багатьох проблем з податковими службами. Якщо у Вашому випадку існують які-небудь незрозумілі Вам нюанси, якщо Ви не впевнені у правомірності дій податківців, своєчасні поради та рекомендації юристів стануть для Вас надійним орієнтиром.

Непередбачена хвороба або термінова поїздка, організація весілля або похорон, необхідність купити або відремонтувати побутову техніку — компанія «КЛТ КРЕДИТ» готова виручити свого клієнта в будь-якій ситуації, надавши йому швидку і своєчасну фінансову підтримку. Ми гарантуємо мінімум проблем при оформленні кредиту і забезпечуємо максимально високий рівень сервісу. «КЛТ КРЕДИТ» — Ваша надійна страховка в будь-якій життєвій ситуації.

За матеріалами Finance.UA

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Рейтинг 3.7/5
1 голос
3.7
5
1
1
Читайте також
01.03.2018
У сфері банківського кредитування більше немає місця для застав
01.11.2016
Гроші онлайн на карту цілодобово швидкий спосіб отримати до зарплати
16.02.2018
Онлайн заявка на кредит в усі банки
Всі права захищені © 2015-2020 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію

Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X