Ази фінансової грамотності для фрілансера при нестабільному доході

Ази фінансової грамотності для фрілансера при нестабільному доході

 

Вміти правильно розпоряджатись бюджетом — не так-то й просто, особливо в разі відносно невеликих доходів, коли кожна зайва трата може мати неприємні наслідки в майбутньому.

Очевидно, що найголовніше правило — витрачати менше, ніж заробляєш — добре працює лише в теорії, а на практиці людина постійно стикається зі складнощами й спокусами, які можуть «продірявити» бюджет. Проте будь-який хоч трохи пристойний бюджет (звісно, якщо ви заробляєте менше прожиткового мінімуму, то ніякі хитрощі особливо не допоможуть) можна конвертувати в постійний профіцит. Потрібно лише вміти контролювати доходи й витрати, підходячи до цієї справи комплексно та з розумом.

Як повинен розпоряджатися бюджетом фрілансер

Перше, що слід зробити — це чітко визначити розмір своєї зарплати. Так, фрілансер працює на себе, але це не означає, що неможливо розрахувати постійну зарплату, тобто однакову суму щомісяця. Як її вирахувати? Досить просто — взяти усереднений показник за певний проміжок часу (півроку, рік), а потім відняти від цієї суми 30% і залишити їх на непередбачені витрати. Цією сумою ви й можете розпоряджатись.

Друге правило — відстеження абсолютно всіх витрат. Хорошим варіантом буде встановлення спеціальної програми чи просто ведення таблиці, в якій будуть фіксуватися щомісячні витрати. Починається новий місяць — заводите нову таблицю.

Третьою порадою буде з'ясування ваших мінімальних потреб. Туди входитиме підрахунок коштів, які витрачаються на проживання та харчування. Для того щоб більш-менш комфортно себе почувати, заробляти потрібно приблизно в 2–2,5 рази більше, ніж ця сума. Якщо досягти цього не виходить, слід вирахувати, в якій саме області відбуваються основні витрати. До деяких питань, наприклад, до автомобіля, потрібно підходити особливо ретельно, оскільки гроші на його придбання — це лише частина справи, а у майбутньому вас обов'язково чекатимуть витрати на техобслуговування, не кажучи вже про витрати на бензин.

Потрібно вміти створювати фінансову «подушку безпеки». На випадок настання «чорного дня», який у фрілансера проявиться в тимчасовому зниженні кількості замовлень чи тимчасовому припиненні їх потоку. Радимо відкладати близько 1/10 від щомісячного доходу. Отже, за рік можна зібрати більш-менш пристойну суму, яка дозволить пережити кризовий період в разі його настання.

Для фрілансера дуже важливо вміти визначати пріоритети. Тобто, якщо потрібно придбати не одну річ, а декілька, почати потрібно з тієї, придбання якої не може чекати, відклавши наступне на якийсь час.

Говорячи про економію, варто розуміти зниження зайвих витрат, а не обмеження основних потреб. Наприклад, можна відмовитись від кабельного телебачення, актуальність якого після появи Інтернету здобула вже зовсім умовне значення. Можна не повністю відмовитись, а звести до мінімуму харчування в громадських закладах. Адже вдома не тільки дешевше, а й явно корисніше, тому що ви знаєте, які саме продукти використовувалися в готуванні. Аналогічно можна вчинити і з походами в кав'ярню. Якщо любите каву, частіше заварюйте її вдома. Ніхто не закликає повністю відмовитись від відвідування таких місць, мова йде лише про те, що нічого смертельного у скороченні кількості подібних візитів не буде.

Останнє правило: шукати джерела розширення доходу. Для фрілансера це, до речі, особливо просто. Працююча за вільним графіком людина, яка має низку навичок, може обирати з великого переліку запропонованих робіт. Спробуйте себе в дизайні, копірайтингу, консультуванні. Якщо добре знаєте іноземну мову, можете попрацювати онлайн-репетитором. Ніколи не бійтесь вкладати ресурси у власний розвиток. Цей вид інвестицій може відмінно окупитися в майбутньому. Звісно, у всьому потрібно знати міру, і внесок у саморозвиток теж повинен бути порівнянний з іншими важливими витратами.

Про що ще варто пам'ятати?

Пристойне суспільство — це місце, де розмови про гроші не особливо популярні, але іноді все ж проскакують. Особливо це стосується людей, які працюють на себе. Багато досвідчених фрілансерів, які навіть досягли серйозного успіху з роками роботи, звикли задовольнятися малим. Не всім, навіть серед тих, хто може це собі дозволити, життєво необхідна дорога машина чи розкішна квартира. Досвід навчив таких людей максимально ефективно витрачати кожен зароблений долар. Чим менше потрібно для комфортного життя, тим менше доведеться працювати, щоб забезпечувати свої потреби. Такі люди можуть дійсно насолоджуватися життям.

Іноді варто ставити собі нескладні завдання, наприклад, не йти у супермаркет, а задовольнятися день-два тією їжею, яка є вдома. Можна спробувати челендж «півроку без кав'ярень», намагатися, наприклад, кілька місяців витрачатись лише на життєво необхідні речі і так далі. Це загартує характер і силу волі, а також дозволить непогано заощадити.

Варто пам'ятати, що деякі приємні речі і розваги абсолютно безкоштовні. Коли ви востаннє насолоджувалися простою прогулянкою, роботою в саду, купанням у річці, пікніком, настільними іграми чи домашньою вечіркою? Але ж це все дійсно приємно і весело.

Висновки

Якщо коротко, щоб відчувати себе добре і не бути захопленим зненацька через настання «чорного дня», слід витрачати розумно кожну копійку. І прагнути не допускати того, щоб дефіцит бюджету навіть одного місяця з дванадцяти перевищував профіцит.

Підходити до цієї справи варто так, ніби зарплату ви платите самі собі. Така собі компанія з одного працівника. А раз так, ви там і бухгалтер, і фінансовий директор, так що зобов'язані чітко знати всі доходи та витрати. Не можете запам'ятати — записуйте, ведіть таблиці.

До всіх матеріалів → Отримати гроші →

Рейтинг 4.1/5
От 52 голосов
4.1
5
1
52
Читайте також
alt
alt
alt
alt
alt
Всі права захищені © 2015-2021 Торгова марка ТОВ «КЛТ КРЕДИТ»
Розроблено: сайт разработан kaleidoscope
Отримати консультацію
Шановні клієнти!

«Якщо у Вас є промокод, будь ласка, зверніться до оператора для надання знижки!

visa and mastercard
Олексій з Маріуполя тільки що отримав кредит на 1200 грн
X
visa and mastercard
Георг тільки що отримав кредит на 1800 грн.
X
visa and mastercard
Оксана тільки що отримала кредит 6800 грн.
X